Aldi wprowadza oznaczenia ułatwiające segregację śmieci

11.05.2021 -

Aldi zachęca do segregacji i wprowadza specjalne oznaczenia, informujące o kolorze pojemnika, do którego powinny trafić poszczególne elementy odpadu.

Kolorowe piktogramy pojawią się na opakowaniach marek własnych Aldi i będą pomagały konsumentom w prawidłowej segregacji.

  • Dodatkowo Grupa Aldi Nord zapowiada, że do 2025 roku wszystkie opakowania artykułów marek własnych będą poddawane recyklingowi.
  • Sieć restrykcyjnie zarządza odpadami i dąży do redukcji plastiku w swoich sklepach.

Obecnie oznaczenie istnieją już na 31 markach własnych Aldi, co daje łącznie 127 produkty z tym symbolem. Sieć wprowadziła projekt pod koniec 2020 r., docelowo ma to być standardowe oznaczenie na wszystkich opakowaniach marek własnych. Dzięki recyklingowi odpady zamiast trafić na składowisko, przekształcane są w surowce do produkcji nowych materiałów. Aby tak się stało muszą być odpowiednio posegregowane.

Tylko 2/3 Polaków segreguje śmieci z czego tylko 15% robi to dobrze. By zwiększyć poziom świadomości społecznej w tym zakresie i ułatwić klientom segregacje, sieć wprowadzana opakowaniach marek własnych oznaczenia, które pozwolą na łatwą identyfikację tego do jakiego pojemnika powinien trafić odpad, by mógł w łatwy sposób zostać poddany obróbce.

- Odpowiedzialnie podchodzimy do tematu gospodarowania odpadami i stawiamy na optymalizację procesu, której efektem jest zmniejszenie marnotrawstwa i maksymalizacja recyklingu. Wiemy, że sortowanie śmieci, to proces żmudny i w Polsce ciągle uczymy się go. Trzeba zapamiętać, co, gdzie i w jakiej formie powinno się znaleźć. Dlatego na opakowaniach marek własnych wprowadzamy oznaczenia, które pomogą konsumentom w prawidłowym segregowaniu i przyczynią się do lepszego przetworzenia i wykorzystania odpadów - wyjaśnia Katarzyna Bawoł, Kierownik Działu Jakości i CR Aldi Polska.

Sieć przekazuje do recyklingu średnio ponad 1200 ton opakowań z papieru i tektury oraz ponad 500 ton folii rocznie. Jedna tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew i może być wykorzystana przy produkcji artykułów higienicznych (np. papieru toaletowego), filtrów do kawy, opakowań na jajka, a nawet maseczek ochronnych i fartuchów szpitalnych.

Z folii z recyklingu można wytworzyć butelki, meble ogrodowe, polary, ekrany przeciwhałasowe czy reklamówki. Sieć oferuje klientom reklamówki wykonane z przynajmniej 80% surowców po recyklingu i w 100% przeznaczone do recyklingu. Sieć podjęła decyzję, że do 2023 roku wszystkie ekologiczne owoce i warzywa nie będą w ogóle pakowane lub będą posiadały opakowania przyjazne dla środowiska. Dzięki temu zużycie plastiku zostanie zredukowane do minimum. Już teraz w Niemczech prowadzony jest specjalny program pilotażowy, gdzie testowane są nowe, bardziej zrównoważone opakowania na warzywa i owoce. Nowe woreczki powstają m.in. z odpadów z produkcji cukru trzcinowego i dzięki temu w 100% nadają się do recyklingu.

Jednym z głównych celów sieci w zakresie polityki opakowaniowej jest także wprowadzenie do końca 2025 roku dla wszystkich produktów marek własnych opakowań nadających się do recy wycofano ze sprzedaży produkty wykonane z tworzyw sztucznych, takie jak np. talerze, sztućce, kubki i słomki. Od 2019 roku w całej Grupie Przedsiębiorstw Aldi Nord standardowe patyczki do uszu zastępowane są bardziej ekologicznymi alternatywami. Dzięki temu tylko w 2019 roku sieci udało się oszczędzić369 ton tworzyw sztucznych.

Cele Grupy w zakresie polityki opakowaniowej i redukcji plastiku zawarte zostały w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2019. Głównym celem publikacji raportu zrównoważonego rozwoju jest transparentność działalności sieci pod kątem społecznym, ekologicznym i ekonomicznym. Wyraża się ona w działaniach na rzecz społeczeństwa i ekologii, a także w budowaniu oferty w oparciu o produkty certyfikowane według kryteriów zrównoważonego rozwoju, a więc przyjaznych społeczeństwu i środowisku. Główne obszary programu CR sieci handlowej to odpowiedzialność w ramach łańcucha dostaw, oszczędzanie zasobów, polityka klimatyczna i zaangażowanie społeczne.

(11.05.2021 za portalspozywczy.pl)


Współpraca