Będzie wiało! Zbliża się finał "Wielkiego Wyzwania: Energia"
Jeszcze nie opadły emocje po ćwierćfinałowych zmaganiach „Wielkiego Wyzwania: Energia”, a już się zbliża Wielki Finał tych wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje tę inicjatywę dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się nie 40, ale aż 51 zespołów. Zespół, który 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie zaprezentuje zwycięski prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej, zdobędzie główną nagrodę – 1 milion złotych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ogłosiło pierwsze w Polsce „Wielkie Wyzwanie: Energia”, chce stymulować przełomowe rozwiązania dotyczące tworzenia małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru. Dlatego stawia przed uczestnikami konkretny problem badawczy. Zadanie polega na przetworzeniu w najbardziej efektywny sposób energii wiatru o niewielkich, charakterystycznych dla Polski prędkościach, w energię elektryczną – z wykorzystaniem opcjonalnej możliwości magazynowania energii.
Ostatnia prosta do Wielkiego Finału
Znamy nowy harmonogram półfinałów oraz Wielkiego Finału. Odbędą się one odpowiednio 15 i 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Właśnie wtedy zespoły konstruktorskie zaprezentują działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w najefektywniejszy sposób. Ale liczy się nie tylko wydajność. Prototypy muszą spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. ich wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje będą się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą. Zadbano też o komfort przyszłych użytkowników: każde urządzenie będzie wyposażone w przycisk bezpieczeństwa.
W przeprowadzanej w bardzo oryginalny, stymulujący kreatywność i rynek inicjatywie finansowanej ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój biorą udział osoby fizyczne, w tym pasjonaci odnawialnych źródeł energii i energetyki wiatrowej, studenci czy „garażowi” wynalazcy. Nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w zespołach.
Ćwierćfinałowa niespodzianka – większe grono półfinalistów
Na podstawie filmów przekazanych przez uczestników ćwierćfinałów „Wielkiego Wyzwania: Energia” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło aż 51 półfinalistów. Przypomnijmy, że w tej fazie zmagań zespoły miały za zadanie przesłać do oceny materiał wideo, dokumentujący działanie opracowywanego prototypu podczas nawiania wiatru. Na tym etapie urządzenie powinno być w stanie przekształcić energię kinetyczną na elektryczną. Teraz emocje rosną.
– Z półfinałami i finałem „Wielkiego Wyzwania: Energia” wiążemy duże nadzieje. Ich przeniesienie na październik, podyktowane w pierwszym rzędzie troską o zagwarantowanie wszystkim uczestnikom równych szans i zapewnienie bezpiecznego przebiegu decydującej fazy zmagań, daje zespołom więcej czasu na ostatnie korekty i perfekcyjne przygotowanie swoich urządzeń – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Ogromnie nas cieszy zapał i aktywność uczestników, którzy realizują swoje pasje, wzmacniając jednocześnie polski potencjał w dziedzinie przydomowej energetyki wiatrowej. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, żeby trzymali rękę na pulsie i zainteresowali się prototypami wydajnych, cichych, przyjaznych dla środowiska i miłych dla oka turbin wiatrowych, które znajdą się w ścisłej czołówce naszych zawodów technologicznych – dodaje.
Wielki Finał na stadionie PGE Narodowy
Półfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia”, przewidziany na 15 października br., polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale co ważne – identycznego dla każdego z zespołów. Poszczególne prototypy zostaną podłączone do aparatury pomiarowej dostarczonej przez organizatora.
Do Wielkiego Finału, który odbędzie się dzień później na PGE Narodowym w Warszawie, zakwalifikuje się dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. Rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą pierwszego w historii polskiego Wyzwania i wygra 1 milion złotych.
Warto wspomnieć, że spośród półfinalistów jury, składające się ze specjalistów z różnych obszarów, wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności. Zachęcamy do śledzenia „Wielkiego Wyzwania: Energia” za pośrednictwem strony internetowej.
Działania NCBR na rzecz klimatu i środowiska
Przyjazne środowisku technologie opracowywane w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” mają szansę sprawdzić się w różnych miejscach: nie tylko w naszych domach, ale też np. w budynkach użyteczności publicznej, ośrodkach agroturystycznych, schroniskach górskich, przejściach podziemnych czy tunelach kolejowych. Pomogą tym samym promować energetykę wykorzystującą odnawialne źródła energii.
Idea „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest zbieżna z celami zawartymi w strategii „Europejskiego Zielonego Ładu”. W ten plan, mający na celu przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych, wpisuje się także – tym razem na znacznie szerszą skalę – seria ośmiu przedsięwzięć NCBR, finansowanych z Funduszy Europejskich (POIR), a realizowanych w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP). W tym przypadku Centrum występuje w roli zamawiającego, który definiuje problem do rozwiązania, a tym samym kreuje nowy rynek dla nowatorskich produktów.
Wykonawcy opracują demonstratory nowoczesnych technologii w takich przedsięwzięciach, jak: „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, „Innowacyjna biogazownia”, „Oczyszczalnia przyszłości”, „Technologie domowej retencji”, „Wentylacja dla szkół i domów”, „Magazynowanie energii elektrycznej”, „Magazynowanie Ciepła i Chłodu”, „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”. Z tym ostatnim projektem koresponduje pokrewne przedsięwzięcie „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Wszystkie te inicjatywy to szansa na czystsze środowisko, zdrowsze społeczeństwo i nowoczesną, konkurencyjną gospodarkę. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
(Informacja prasowa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju)