Brexit nadal budzi wiele niepewności w środowisku mleczarskim
30.04.2021 -
Brexit budził i nadal budzi wiele niepewności. Dziś przynajmniej wiemy, że do końca 2021 roku może w miarę forlanie planować wysyłkę naszych produktów na Wyspy. Ale zapewne ta sytuacja się zmieni, ponieważ Wielka Brytania jest już krajem trzecim, może zawierać umowy o wolnym handlu z kim chce i tak czyni - powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Mogą się zmienić zasady eksportu do Wielkiej Brytanii
- Umowa o wolnym handlu z krajami MERCOSUR budzi wiele wątpliwości
- Zielony Ład to wielkie wyzwanie dla branży mlecznej.
- To dla nas oznacza, że nasze produkty mogą stać się coraz mniej atrakcyjne, także cenowo – podkreśla.
Jej zdaniem, innym ważnym problemem jest umowa o wolnym handlu z krajami MERCOSUR, która budzi wiele wątpliwości. - Obawa unijnych rolników i przetwórców o to, że zaleje nas fala tanich, o nie zbadanej jakości produktów, w tym mleczarskich, jest bardzo duża. Sama komisja mówi dziś, że nie będzie to dla nas korzystna umowa - mówi Agnieszka Maliszewska.
Ponadto przed nami wielkie wyzwania związane z Europejskim Zielonym Ładem i strategiami „od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”. - To dla naszego sektora także wielkie wyzwanie. Polska Izba Mleka przygotowała ocenę skutków tej strategii dla polskiego mleczarstwa i nie wygląda ona optymistycznie. Dlatego wiele zmian przed nami i trudnych decyzji - uważa dyrektor PIM-u.
(30.04.2021 za Roman Wieczorkiewicz,portalspozywczy.pl)