Ceny bydła – sytuacja jest stabilna, ale napięcie rośnie

30.09.2020 -

W tym tygodniu w cennikach ankietowanych punktów skupu bydła niewiele korekt. Nieliczne wprowadzone zmiany dotyczyły głównie stawek za zwierzęta sprzedawane w rozliczeniu na WBC. Niewielka podaż bydła nadal wstrzymuje zapowiadane spadki cen, jednak po okresie stabilizacji w najbliższej przyszłości zakłady zapowiadają tendencję spadkową.

W ankietowanych punktach wielokrotnie podkreślano niewielką podaż bydła na rynku, przez którą spadki cen są nadal odsuwane w czasie. Sytuacja może ulec zmianie po zakończeniu sezonu pastwiskowego, ale na razie zapowiadana jest pewna stabilizacja, choć część zakładów przewiduje tendencję spadkową. Jednak wszystkim prognozom, czy informacjom o utrzymaniu cen towarzyszyło podkreślenie rozchwiania rynku i jego nieprzewidywalności. „Wszyscy czekają na to co wymyśli nasz rząd”, jak podkreślono w jednym z zakładów.

Zakłady określają sytuację jako patową – z jednej strony brakuje kupujących, a ceny eksportowe spadają, z drugiej zaś bydła jest tak mało, że obniżki cen nie wchodzą w grę. Efektem jest znacząca niepewność odnośnie nawet najbliższej przyszłości.

Coraz częściej w wypowiedziach ankietowanych punktów skupu pojawia się temat nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz niepewność odnośnie kolejnych decyzji rządu, które ograniczać mogą liczbę odbiorców polskiej wołowiny, a tym samym negatywnie wpływać na ceny skupu.

W tym tygodniu w cennikach ankietowanych punktów skupu bydła doszło do niewielu korekt. Nieliczne wprowadzone zmiany dotyczyły głównie stawek za zwierzęta sprzedawane w rozliczeniu na WBC, które nieznacznie wzrosły. W przypadku zwierząt skupowanych na wagę żywą zmian prawie nie było, a nieliczne korekty wiązały się z obniżkami cen. Jednak w znacznej większości ceny pozostały na poziomie z zeszłego tygodnia.

Obecnie w ankietowanych punktach skupu stawki za buhaje w klasie R wynoszą maksymalnie 13,2 zł/kg, natomiast w klasie O górna stawka to 12,8 zł/kg. Cena samców skupowanych w wadze żywej dochodzi do 7,4 zł/kg.

Za jałówki w klasie R zakłady płacą maksymalnie 13,3 zł/kg, a w klasie O 12,5 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą obecnie otrzymać maksymalnie 7 zł/kg.

W przypadku krów sprzedawanych w rozliczeniu na WBC górne stawki wynoszą 11 zł/kg. Z kolei za żywą wagę producenci mogą otrzymać maksymalnie 5,5 zł/kg. (ceny netto).

(30.09.2020 za farmer.pl)


Współpraca