Danone zdaje sobie sprawę z rewolucji Przemysłu 4.0

27.05.2021 -

Maszyna parowa, elektryczność, komputer. Każdy z tych trzech wynalazków stał się prawdziwą rewolucją w sposobach produkcji. Dziś ma miejsce czwarta rewolucja i nazywamy ją właśnie Przemysłem 4.0 - mówi Rafał Piwowarski, Dyrektor Fabryki Danone w Bieruniu.

Fabryki w Polsce są pionierami we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych wśród spółek Danone na całym świecie.

  • Wiele firm z branży spożywczej widzi korzyści już nie tylko z automatyzacji procesów, ale również z ich cyfryzacji.
  • Modernizacja, która zakończyła się w 2017 roku, znacznie zwiększyła potencjał produkcyjny fabryki w Bieruniu oraz jej unikatowość w regionie.

- W Danone zdajemy sobie sprawę z konieczności zainwestowania w nowe technologie oraz umiejętności operatorów, a także kadry zarządzającej. Jesteśmy przekonani, że musimy przetransferować swoje fabryki i cały łańcuch dostaw, by zachować przewagę konkurencyjną i regularnie podnosić efektywność operacyjną firmy. Z dumą podkreślę, że nasze fabryki w Polsce są pionierami we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych wśród spółek Danone na całym świecie - mówi Rafał Piwowarski.

Przemysł 4.0

Wraz z Nutricia Zakłady Produkcyjne oraz zakładami rozlewniczymi Żywiec Zdrój, Fabryka Danone w Bieruniu jest pilotem przed kompleksowym wdrożeniem projektu digitalizacji i automatyzacji w pozostałych zakładach na świecie. To znaczy, że inne zakłady i koledzy z innych krajów będą uczyli się i wdrażali konkretne rozwiązania na bazie naszych doświadczeń. - Jestem przekonany, że wiele firm z branży spożywczej widzi, podobnie jak my, korzyści już nie tylko z automatyzacji procesów, ale również z ich cyfryzacji. Dlatego już dzisiaj możemy mówić o Przemyśle 4.0 w naszej branży, oczywiście na różnych etapach wdrożenia i zaawansowania poszczególnych rozwiązań - ocenia Dyrektor Fabryki Danone w Bieruniu.

Modernizacja fabryki

Fabryka Danone w Bieruniu stała się w ciągu ostatnich kilku lat ważnym centrum produkcyjnym. Modernizacja, która zakończyła się w 2017 roku, znacznie zwiększyła potencjał produkcyjny fabryki oraz jej unikatowość w regionie. Bieruń jest obecnie jedynym miejscem w Europie w strukturach Danone, gdzie powstają jogurty pitne powyżej 100 g oraz jogurty i serki w wygodnych saszetkach, które pozwalają na przechowywanie produktów poza lodówką do 6 godzin (Danonki). - Tutaj wytwarzany jest również lider na rynku serków homogenizowanych w Polsce – Danio, a szeroki asortyment dopełniają desery mleczne w różnych wariantach i formatach. Rocznie, średnio, produkujemy 140 tys. ton jogurtów i serków - 60% naszej produkcji trafia na rynek polski, ale zaopatrujemy również ponad 20 krajów europejskich oraz USA. Dodatkowo na terenie zakładu znajduje się wytwórnia opakowań do produktów pitnych oraz jedno z największych w Danone w Europie centrum co-packing’u, które umożliwia nam m.in. miksowanie smaków oraz dodawanie gadżetów - mówi dyrektor Piwowarski.

Fabryka w Bieruniu zatrudnia ponad 800 pracowników.

(27.05.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca