Długoterminowa wizja obszarów wiejskich UE - komunikat Komisji Europejskiej – weź udział w konsultacjach
08.09.2021 -
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych, które dotyczą długoterminowej wizji obszarów wiejskich Unii Europejskiej. Konsultacje będą trwały do 14 września 2021 r.
Jak wziąć udział?
- Zapoznaj się z Komunikatem Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady,
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu „Regionów Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich UE - W kierunku silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich do 2040 r.” COM(2021)345. – pliki do pobrania poniżej.
- Prześlij swoje uwagi lub opinię na adres e-mail: strategia@minrol.gov.pl. Prace nad stanowiskiem Rządu RP ws. Komunikatu KE
30 czerwca 2021 r. Komisja Europejska opublikowała Komunikat Komisji do
Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-
Społecznego i Komitetu Regionów Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich UE - W kierunku silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich do 2040 r. COM(2021)345.
12 lipca 2021 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało informacje o komunikacie m.in. na swoich stronach internetowych
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dlugoterminowa-wizja-dla-obszarow-wiejskich-w-ue
.
Od tego czasu trwały też przygotowania i uzgodnienia dotyczące opracowania stanowiska Rządu do ww. Komunikatu. Jest to tym bardziej ważne, że w komunikacie pada zapowiedź prac KE nad Paktem na rzecz obszarów wiejskich i Planem działania UE na rzecz obszarów wiejskich, które mają przyczyniać się do realizacji długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE do 2040 r. Dlatego zapraszamy do włączenia się w trwające prace poprzez udział w konsultacjach społecznych, które będą trwały do 14 września 2021 r.
Dodatkowe informacje na temat Komunikatu KE
W Komunikacie wskazano na istotną wagę Europejskiego Zielonego Ładu na uczynienie z UE pierwszego na świecie neutralnego dla klimatu kontynentu do 2050 r., przyspieszenie postępu na drodze do niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, przyczynienie się do modernizacji i wzmocnienia unijnego sektora spożywczego oraz bazy przemysłowej obszarów wiejskich oraz tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. W dokumencie wskazano również tzw. „czynniki napędzające”, które mają kształtować przyszłość obszarów wiejskich i kreować wizję silniejszych, połączonych, odpornych i prosperujących obszarów wiejskich do 2040 r. Komunikat wskazuje, że państwa członkowskiej powinny korzystać i wspierać obszary wiejskie nie tylko ze środków WPR, ale również ze środków polityki spójności. Ma to się przyczynić do przyśpieszenia zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju obszarów wiejskich. Wsparcie dla obszarów wiejskich powinno być uwzględnione w Instrumencie na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), programie InvestEU oraz innych unijnych programach.
Przygotowania Komisji Europejskiej do opracowania Komunikatu Od 22 lipca do 9 września 2020 r Komisja Europejska zbierała opinie nt. długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informował o procesie dyskusji na szczeblu europejskim na temat przyszłości obszarów wiejskich zachęcając do nadsyłania opinii poprzez formularz elektroniczny udostępniony przez Komisję Europejską.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dlugoterminowa wizja dla - obszarow - wiejskich - konsultacje
Opinie nadesłało ok 200 osób/ podmiotów, z czego najwięcej z Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Włoch, Polski (6%) i Irlandii. Najliczniej w konsultacjach brali udział przedstawiciele organizacji pozarządowych (25,3%), osoby indywidualne/ obywatele UE (22,7%) i przedstawiciele organów publicznych (16,2%).
Od 7 września do 30 listopada 2020 r. Komisja Europejska prowadziła konsultacje publiczne, które miały służyć zgromadzeniu opinii i poglądów Europejczyków na szereg kwestii, takich jak: aktualne potrzeby obszarów wiejskich, czynniki wpływające na atrakcyjność obszarów wiejskich, przyszłe perspektywy obszarów wiejskich i sprawowanie rządów na obszarach wiejskich. Elektroniczny kwestionariusz zawierał również fakultatywny zestaw pytań dotyczących wspólnej polityki rolnej i rozwoju terytorialnego. Łączna liczba otrzymanych spełniających kryteria uwag to 2326. W konsultacjach najliczniej wzięły udział osoby fizyczne – obywatele UE (61,74%), głównie z Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Belgii, Francji i Włoch. Raport z konsultacji został opublikowany 10 marca 2021 r.
(08.09.2021 za MRiRW)