Duży azjatycki kraj nakłada embargo na polskie mleko

02.01.2024 -

Uzbekistan, największy producent mleka w Azji Środkowej, wprowadził embargo na polskie mleko i serwatkę w proszku. Co to oznacza dla naszych rolników i mleczarni?

Uzbekistan nakłada embargo na polskie produkty mleczarskie

Uzbekistan nałożył czasowe embargo na niektóre z polskich produktów mleczarskich. Dotyczy on mleka i serwatki w proszku. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny tamtejsze służby zadecydowały o tym 6 grudnia.

Uzbekistan jest największym producentem mleka wśród państw Azji Środkowej. Tamtejsza produkcja w roku 2021 osiągnęła poziom 10 miliardów kilogramów mleka surowego. Sama hodowla i przetwórstwo w ostatnich latach rozwijało się wyjątkowo dynamicznie, co pozwoliło temu państwu osiągnąć pozycję regionalnego lidera.

Problemy uzbeckiego mleczarstwa

Niemniej w ostatnich miesiącach tamtejsze mleczarstwo napotykało liczne problemy, które stawiały pod znakiem zapytania jego znaczną część. Liczne problemy dotykają również inne sektory uzbeckiego rolnictwa, które jest jedną z dwóch najistotniejszych branż dla tego państwa. Uzbekistan jest największym na świecie producentem bawełny. Poza tym posiada rozwiniętą produkcję jedwabiu, hodowlę owiec i sadownictwo (morele, brzoskwinie, winorośle).

Gdzie Uzbekistan eksportuje produkty mleczarskie?

Uzbeckie produkty mleczarskie trafiają głównie do innych państw regionu. Są nimi Tadżykistan, Afganistan i Turkmenistan. Z kolei największy import pochodzi z Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Kazachstanu. Znacznie mniejszy udział w uzbeckim rynku posiadają mleczarnie z Niemiec i Włoch. Uzbekistan wykazuje ujemne saldo obrotu towarami mleczarskimi.

Co uzbeckie embargo na mleko i serwatkę w proszku oznacza dla Polski?

Powody uzbeckich działań nie są znane, jednak prawdopodobnie ich powodem jest ochrona rynku wewnętrznego oraz sytuacja polityczna. Uzbekistan jest członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw. W przypadku polskich mleczarni raczej nie będzie miało ono jakiegokolwiek wpływu. Jednak w niewielkim stopniu może dotknąć niemieckie i włoskie przedsiębiorstwa.

(02.01.2024 za tygodnik-rolniczy.pl)


Współpraca