Fundusz Odbudowy przegłosowany. Branża spożywcza może na tym skorzystać

04.05.2021 -

4 maja sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

12 kwietnia dla naszej redakcji Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, wskazywał najbardziej perspektywiczne dla przemysłu żywnościowego punkty - jeszcze wtedy - projektu KPO.

- Pierwszym z nich jest punkt A1.1.3. Inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym. Cel tego punktu projektu to rozwój krótkich łańcuchów dostaw żywności; włączenie MŚP przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarkę o obiegu zamkniętym; odbudowa MŚP w sektorze rolno-spożywczym po pandemii COVID-19 oraz zwiększenie samowystarczalności w zakresie surowców białkowych do produkcji pasz, w tym pasz non-GMO - tłumaczył Gantner.

– Skracanie łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym to bardzo ważny obszar w rozwoju gospodarki żywnościowej w Polsce. Z jednej strony może sprzyjać większemu wykorzystaniu zasobów krajowych. Z drugiej strony sprzyjać zmniejszeniu marnotrawstwa surowców rolnych i zasobów naturalnych w Polsce. Skracanie łańcucha dostaw może oznaczać mniejszą liczbę pośredników pomiędzy rolnikami a przetwórcami i rynkiem. Jest to jak najbardziej słuszny kierunek. Byłoby bardzo wskazane, żeby w ramach skracania łańcucha dostaw powstał ogólnopolski projekt budowy spółdzielczych giełd rolnych w Polsce, wzorem takich jak ma Holandia, Francja czy Niemcy. Tego typu projekt jest niezwykle potrzebny zarówno przetwórcom, jak i rolnikom – komentował.

Drugim niezwykle ważnym punktem KPO dla branży rolno-spożywczej jest GOZ, czyli punkt A2.1.2. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ.

– Dobrze, że gospodarka w obiegu zamkniętym została uwzględniona w projekcie KPO. Innowacje związane z zapobieganiem powstawania odpadów są bardzo ważne dla przemysłu żywnościowego. Produkcja żywności faktycznie generuje dużą liczbę odpadów środowiskowych, zarówno odpadów wynikających z procesów produkcji (np. ścieki), jak i odpadów opakowaniowych. Projekt KPO uwzględnia możliwości inwestycji w tworzenie rynku surowców wtórnych, opracowania i testowania innowacyjnych technologii w zakresie wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych, projektowania dla recyklingu, wydłużanie życia produktów i obniżanie negatywnego oddziaływania na środowisko na każdym etapie cyklu życia produktu. To bardzo ważne zagadnienia, szczególnie jeżeli popatrzymy na gospodarkę odpadami opakowaniowymi – tłumaczył.

– Przed nami wdrożenie dyrektyw unijnych dotyczących zarówno single used plastic, jak i ROP – rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które mają spowodować, że gospodarka odpadami opakowaniowymi będzie dużo bardziej efektywna i będzie pasowała do gospodarki o obiegu zamkniętym. Spora część tego dotyczy odpadów opakowaniowych po produktach żywnościowych – mówił.

– Moim zdaniem jest bardzo ważne, żeby inwestować i wspierać przedsiębiorstwa dodatkowymi środkami właśnie w innowacjach w tym zakresie – w tworzeniu innowacyjnych opakowań i innowacyjnych systemów dotyczących gospodarki odpadami – dodał Andrzej Gantner.

(04.05.2021 za portalspozywczy.pl)


Współpraca