Inflacja rośnie dzięki wyższym cenom żywności

12.12.2016 -
– W kierunku wzrostu inflacji o 0,2 p.p. oddziaływała wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe (1,2% r/r w listopadzie wobec 0,4% w październiku). Przyspieszenie wzrostu cen w ujęciu rocznym miało miejsce m.in. w sekcjach „mleko, sery, jaja”, „mięso”, „owoce”, „warzywa” oraz „ryby i owoce morza – informuje Jakub Olipra z Crédit Agricole Bank Polska S.A.
Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w listopadzie do 0,0% r/r wobec
-0,2% w październiku, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i naszą prognozą równą konsensusowi rynkowemu.
Olipra zwraca uwagę, że szeroki zakres wzrostu cen żywności stanowi wsparcie dla nakreślonego przez Crédit Agricole scenariusza, zgodnie z którym na początku br. nastąpiło trwałe odwrócenie trendu spadkowego światowych cen żywności.
– Do wzrostu inflacji (o 0,1 p.p.) przyczyniła się również wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła w listopadzie -0,1% r/r wobec -0,2% w październiku. Zgodnie z komunikatem GUS zwiększenie inflacji bazowej było częściowo związane z podwyżkami cen ubezpieczeń (wzrost o 1,4% m/m). W naszej ocenie wzrost cen ubezpieczeń jest w znacznym stopniu efektem podwyżek cen ubezpieczeń komunikacyjnych (OC). W kierunku spadku inflacji (o 0,1 p.p.) oddziaływała natomiast niższa dynamika cen paliw (0,7% r/r w listopadzie wobec 1,8% w październiku) – dodał.
Analityk prognozuje, że w grudniu br. tempo wzrostu cen będzie dodatnie, a w całym 2016 roku średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie -0,6% r/r wobec -0,9% w 2015 roku.
– Prognozujmy, że w I kw. 2017 roku inflacja zwiększy się do 1,5% r/r wobec 0,0% w IV kw. br. ze względu na oddziaływanie efektów niskiej bazy dla dynamiki cen paliw i nośników energii (obniżka cen prądu i gazu w styczniu br.). W kolejnych kwartałach 2017 roku oczekujemy relatywnej stabilizacji inflacji w przedziale 1,3-1,7% (średniorocznie 1,5%) – dodał.
Zdaniem Olipry z jednej strony domykanie się luki popytowej będzie oddziaływało w kierunku dalszego wzrostu inflacji bazowej. Z drugiej strony stopniowo wygasające efekty niskiej bazy dla cen paliw będą ograniczać wzrost wskaźnika CPI.
– W I poł. 2017 roku w kierunku wzrostu inflacji będzie oddziaływało również zwiększenie dynamiki cen żywności związane z kontynuacją wzrostowej fazy cyklu na rynku wieprzowiny oraz mleka. Istotnym czynnikiem ryzyka w horyzoncie prognozy jest kształtowanie się cen ropy na światowym rynku – dodał.
(12.12.2016 za Crédit Agricole)