Jak ceny energii wpływają na opłacalność produkcji mleka?

14.11.2023 -

Wysokie ceny energii przekładają się na rentowość niemal każdej produkcji. Jaki jest ich wpływ na opłacalność produkcji mleka?

Wysokie ceny energii odbiją się na wszystkich gałęziach gospodarki, w tym na sektorze mleka. Jaki jest ich wpływ na opłacalność produkcji mleka?

Gorsza sytuacja przetwórców mleka = mniej na wypłaty za surowiec

Jak podkreślają nasi rozmówcy, koszty energii wpływają na rentowność, choć na szczęście nie stanowią zbyt dużego udziału w ogólnym koszcie produkcji. W gorszej sytuacji znajdują się przetwórcy mleka.

– Aktualne ceny energii są zdecydowanie wyższe niż w ubiegłych latach, co negatywnie wpływa na opłacalność produkcji mleka. Na szczęście jednak udział kosztów energii elektrycznej w ogólnym koszcie produkcji mleka nie jest zbyt duży. Niemniej silnie wpływa to na nasze przetwórstwo, a warto pamiętać, że w Polsce 2/3 mleczarni jest własnością rolników. Tam koszt energii znacząco wpływa na sytuację finansową, przez co mniej zostaje na wypłaty dla dostawców za surowiec. W gospodarstwach zmiany kosztów energii są odczuwalne, ale nie stanowią kluczowego czynnika wzrostu kosztów – zaznaczył Martin Ziaja, hodowca z województwa opolskiego, prezes OZHB w Opolu i członek zarządu PFHBiPM.

OZE – naturalny krok dla gospodarstw mlecznych

Z kolei Adam Warnke, hodowca bydła mlecznego z Wielkopolski, podkreślił, że nośniki energii drożeją od lat, więc naturalnym krokiem dla gospodarstw powinny być odnawialne źródła energii.

– Od czterech lat gospodarstwo posiada dwie instalacje fotowoltaiczne po 40 kW. Zaspokajają one 90-93 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, więc z sieci pobieram niewiele. Ponadto jestem na starej umowie producenckiej, więc obserwowane w tym roku zmiany cen energii nie wpłynęły istotnie na rentowność produkcji w moim gospodarstwie – mówił Warnke. – Także w tym przypadku myślenie w dłuższej perspektywie przyniosło korzyści. Zabezpieczenie dostępu do energii to podstawa, a nośniki energii zawsze drożały i drożeć będą, więc naturalnym krokiem dla gospodarstw, szczególnie mlecznych, powinny być odnawialne źródła energii, jak fotowoltaika, wiatraki czy nieduże biogazownie – dodał.

Zaś Leszek Duszak, hodowca bydła mlecznego z województwa mazowieckiego, stwierdził, że w przypadku jego gospodarstwa wzrost kosztów energii nie był odczuwalny.

– Zmiany cen energii nie dotykają nas zbytnio, ponieważ mamy podpisaną umowę na kolejne dwa lata. Kwestia ta stanowi większy problem dla przetwórców – zaznaczył Duszak.

(14.11.2023 za farmer.pl)


Współpraca