Jakub Olipra, Credit Agricole: musimy szukać nowego modelu produkcji żywności

14.11.2023 -

Nie możemy liczyć na to, że utrzymamy status quo w polskim sektorze rolno-spożywczym, ponieważ Ukraina będzie konkurowała z nami w tym samym segmencie cenowym - mówił Jakub Olipra, ekonomista, Departament Analiz Makroekonomicznych, Credit Agricole Bank Polska, podczas debaty „Koniec prostych przewag w branży rolno-spożywczej. Czas na eksport polskich marek i wartości” na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2023.

Ukraińskie rolnictwo - szansa i zagrożenie

- Patrząc na prawdopodobieństwo integracji Ukrainy z Unią Europejską, myślę że powinniśmy to rozpatrywać zarówno jako wielkie zagrożenie dla polskiego sektora rolno-spożywczego jak i na szansę, w zależności od tego, w jaki sposób będziemy postępować - mówił Jakub Olipra, ekonomista, Departament Analiz Makroekonomicznych, Credit Agricole Bank Polska.

W jego ocenie nie możemy liczyć na to, że utrzymamy status quo w polskim sektorze rolno-spożywczym, ponieważ Ukraina będzie konkurowała z nami w tym samym segmencie cenowym, czyli w dobrym stosunku jakość do ceny.

Jakub Olipra: powinniśmy postawić na wartość dodaną

Zdaniem Jakuba Olipry przede wszystkim powinniśmy postawić na wartość dodaną, szukać naszych przewag nie tylko w niskich kosztach produkcji, ale w tym, w czym potrafimy wyróżnić się na rynku.

- Przede wszystkim powinniśmy szukać możliwości przetwórstwa, wykorzystania ukraińskiego eksportu poprzez dostęp do taniego surowca. Możemy spojrzeć na doświadczenia holenderskie. Holandia dużo importuje, przetwarza u siebie, dodaje swoją markę i i zarabia na tym poprzez generowanie marży - tłumaczył.

Pośrednik w handlu z Ukrainą?

Zauważył, że nasz kraj może stać się pośrednikiem w handlu z Ukrainą i zarabiać na tranzycie surowców rolnych.

- Jeżeli chodzi o rolnictwo, trudno oczekiwać, żebyśmy byli w stanie wytrzymać tę konkurencję. W Unii Europejskiej ma żadnego kraju, który jest w stanie równać się z Ukrainą. Jest natomiast szereg europejskich krajów, które są zainteresowane tanimi surowcami i nikt nie będzie się zastanawiał nad naszym rolnictwem - mówił.

- Dlatego powinniśmy szukać naszej niszy oraz wartości dodanej. Musimy już teraz szukać nowego modelu produkcji opartego na marżach, na przetwórstwie, na pośrednictwu handlowym oraz na rolnictwie zrównoważonym - podsumował Jakub Olipra.

(14.11.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca