Kiedy zmiana ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?
13.08.2021 -
Krajowa Rada Izb Rolniczych pyta ministra rolnictwa Grzegorza Pudę kiedy zostanie przekazany do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Niestety na razie ministerstwo nie odpowiada.
– Z uzyskanych przez samorząd rolniczy informacji wynika, że w resorcie rolnictwa prowadzone są prace nad nowelizacją ww. ustawy, jednak dotychczas nie dotarł do nas oficjalny projekt, do którego można odnieść się zgłaszając uwagi. Temat emerytur rolniczych jest jednym z najczęściej poruszanych zagadnień podczas spotkań samorządu rolniczego. Ze wszystkich województw otrzymujemy wnioski dotyczące konieczności zmiany systemu emerytalnego rolników, również na posiedzeniach Krajowej Rady Izb Rolniczych systematycznie podnoszony jest ten problem – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Wśród najważniejszych postulatów zgłaszanych przez rolników KRIR wymienia uniezależnienie przyznania pełnego prawa do emerytury rolniczej od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej i wyzbycia się prawa własności (posiadania) gospodarstwa rolnego, ujednolicenie przepisów dotyczących osób przechodzących na emeryturę, mających okresy składkowe w ZUS i KRUS – łączenie okresów składkowych w obu systemach emerytalnych emerytura w takich przypadkach powinna być wyliczona proporcjonalnie do okresów składkowych w każdym z systemów emerytalnych oraz zróżnicowanie wysokości emerytury zależnie od wysokości płaconych stawek składek emerytalno-rentowych.
Jednym z najczęściej powtarzających się rolniczych postulatów jest też przywrócenie wieku emerytalnego 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, przy zachowaniu pełnej wysokości emerytury.
Zdaniem KRIR rolnicy pobierający emeryturę z KRUS powinni mieć prawo do leczenia sanatoryjnego z KRUS.
(13.08.2021 za wrp.pl)