Niższa składka na NFZ w zamian za nowy podatek

05.09.2021 -

Rząd zrezygnował po konsultacjach z szokowej podwyżki daniny zdrowotnej.

Pojawi się jednak nowy podatek od przychodów przedsiębiorców.

Z nieoficjalnych ustaleń „Rzeczpospolitej" wynika, że zamiast 9-proc. składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w przyszłym roku 4,8% od swoich dochodów. Oznacza to, że rząd rezygnuje też ze stopniowego podnoszenia składki w kolejnych latach (z 3% w 2022 do 9% w 2025 r.). Podobno dlatego, by nie drażnić elektoratu przeciągającymi się podwyżkami przed zbliżającymi się wyborami. W zmienionym projekcie Polskiego Ładu ma także znaleźć się propozycja wprowadzenia podatku przychodowego, w wysokości od 0,4 do 1%, dla grupy około

4–5 tys. największych przedsiębiorców. Będą one mogły wybrać zapłatę tego podatku zamiast CIT. Z naszych ustaleń wynika, że ta propozycja ma jednak przeciwników wewnątrz grupy osób konsultujących ten projekt. Nie jest jeszcze do końca pewne, czy możliwość przejścia na podatek przychodowy nie zostanie zastąpiona obowiązkiem. Tym bardziej że z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że polskie oddziały zagranicznych koncernów co roku transferują z kraju miliardy złotych zysków za granicę, przed ich opodatkowaniem nad Wisłą.

Zmiany w Polskim Ładzie miały zostać zaprezentowane już w sobotę, ostatecznie jednak dojdzie do tego w poniedziałek, po posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. Już we wtorek projekt przewidujący rewolucję podatkową od początku przyszłego roku ma zostać zaakceptowany przez rząd, a 15 września trafić pod obrady Sejmu.

Wszystko po to, by zakończyć proces legislacyjny jeszcze w listopadzie. Inaczej nowela będzie mogła zostać podważona przez Trybunał Konstytucyjny, który do tej pory konsekwentnie kwestionował spóźnione zmiany, przyjmując, że podatnicy powinni mieć co najmniej miesiąc na zapoznanie się z przepisami, zanim zaczną płacić wyższe podatki od początku nowego roku.

Rząd przyspiesza prace nad swoim sztandarowym projektem, gdyż nie wiadomo, ile potrwają prace w Sejmie nad jego uchwaleniem. Tym bardziej że możliwy jest scenariusz, w którym PiS nie uda się zbudować większości niezbędnej do przegłosowania zmian. Los Polskiego Ładu nie jest bowiem jeszcze przesądzony. (05.09.2021 za Rzeczpospolita)

 


Współpraca