OSM Piątnica wycofała się z maseczek dla niezaszczepionych

01.06.2021 -

OSM Piątnica informuje, iż zarządzenie nr 3/2021 dotyczące m.in. zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek osób zaszczepionych zostało uchylone i z dniem 1 czerwca 2021 roku przywrócone zostały dotychczasowe zasady dotyczące stosowania środków ochronnych przez wszystkich pracowników.

Jak podał Zarząd w komunikacie, decyzja o uchyleniu została podjęta w związku z głosami sprzeciwu ze strony niektórych pracowników Spółdzielni oraz konsumentów, których zdanie jest dla nas zawsze bardzo ważne.

- Jednocześnie informujemy, iż wprowadzenie zarządzenia nr 3/2021 było podyktowane wyłącznie troską OSM Piątnica o zapewnienie zarówno bezpiecznych, jak i komfortowych warunków pracy naszym pracownikom i znajdowało ono pełne umocowanie w obowiązujących przepisach prawa, w tym także w § 25 ust. 1 pkt 2 lit. c) Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.) - czytamy w oświadczeniu Zarządu OSM Piątnica.

OSM Piątnica - maseczki dla niezaszczepionych

Przypomnijmy, OSM Piątnica z dniem 31. maja 2021 roku wprowadziła obowiązek stosowania maseczek ochronnych przez pracowników, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19.

Pracownicy, którzy są zaszczepieni dwiema dawkami preparatu np. Pfizer, moderna, AstraZeneca lub jedną dawką J&J byli zwolnieni z obowiązku stosowania maseczek ochronnych na terenie zakładów.

Zaświadczenie o szczepieniu

Co więcej, zarząd firmy chciał, aby pracownicy, którzy zostali zaszczepieni we własnym zakresie, dostarczyli dowodu potwierdzającego przyjęcie szczepionki.

Zarządzenie przewidywało też kary regulaminowe dla pracowników, którzy dopuszczą się wykroczeń przeciwko w/w zarządzeniu. Zarządzenie dotyczy zakładów OSM Piątnica w Piątnicy i Ostrołęce i obowiązuje od dnia 31. maja 2021 roku. Podpisał je prezes Zbigniew Kalinowski.

Maseczki dla niezaszczepionych - co mówi prawo?

Warto w tym miejscu przypomnieć art. 32. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który mówi, że „wszyscy są wobec prawa równi”, a także „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Żądanie dostarczenia dowodu przyjęcia szczepionki stoi w sprzeczności z prawem do tajemnicy o stanie zdrowia, która zawarta jest w art. 9 RODO, z jakiego wynika, że zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby.

(01.06.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca