Polacy chcą, żeby rząd zaczął reformy od ochrony służby zdrowia! Badanie opinii publicznej WEI

Warsaw Enterprise Institute zlecił firmie Maison&Partners zbadanie, które dziedziny funkcjonowania państwa powinny zdaniem Polaków zostać jak najszybciej zreformowane. Polacy wskazują najczęściej ochronę zdrowia, sądownictwo oraz gospodarkę. Jednocześnie 31% Polaków chciałoby, aby reformy przeprowadzano w oparciu o oddolną inicjatywę obywateli i przedsiębiorców.

W badaniu „Główne problemy Polaków” wskazano do wyboru obszary, które respondenci mieli uporządkować względem priorytetu reform. Były to: ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości, gospodarka, finanse publiczne, bezpieczeństwo, edukacja, energia i klimat oraz polityka społeczna i demografia.

W oczach Polaków obszary wymagające reform to w pierwszej kolejności:

  • Ochrona zdrowia – 57% osób wskazuje ją na jednym z trzech miejsc w rankingu. W tym obszarze najwięcej Polaków, dla których jest to ważna kwestia, jako główne problemy wskazuje zbyt długie terminy oczekiwania na zabiegi medyczne (62%) oraz długie kolejki w szpitalach i przychodniach (56%).
  • Wymiar sprawiedliwości – dla 43% Polaków jest to jedna z trzech głównych dziedzin, która powinna zostać pilnie zreformowana. W ramach tego obszaru najbardziej Polaków dotyka problem upolitycznienia sądów (50%) oraz długość postępowań w sądach (43%).
  • Gospodarka – 40% osób stawia na podium ten obszar jako kluczowy do zreformowania. Dla osób, które wskazują ten obszar, zdecydowanie najbardziej dotkliwym problemem jest rosnąca drożyzna/inflacja (63%).

Ranking ważności poszczególnych obszarów różni się nieco w zależności od zmiennych demograficznych.

  • PŁEĆ. Kobiety jako pilniejsze wskazują takie obszary jak: ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości, bezpieczeństwo oraz edukacja. Natomiast dla mężczyzn ważniejsze niż dla kobiet są: gospodarka oraz demografia.
  • WIEK. W rankingu najmłodszych wyżej niż u pozostałych znajdują się kwestie: edukacji, energii i klimatu, a także bezpieczeństwa; podczas gdy starszych (powyżej 45 lat) bardziej osobiście dotykają problemy związane z ochroną zdrowia. Grupa 55+ także najbardziej ze wszystkich zwraca uwagę na potrzebę pilnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Obszar gospodarki najsilniej wymaga zreformowania według osób w wieku 25–34 lata (czyli często dopiero wchodzących na rynek pracy), natomiast demografia jest pilniejszym problemem dla osób w wieku 25–44 lata (czyli w wieku rozrodczym).

Z badania wynika, że Polacy są zasadniczo odrobinę bardziej wolnościowi niż etatystyczni. 31% z nas uznaje, że „reformowanie państwa powinno opierać się na wierze w samodzielność obywateli i zaradność przedsiębiorców”, a 26%, że „na wierze w kompetencje urzędników i ścisłe państwowe regulacje”.

W uproszczeniu można powiedzieć, że co trzeci Polak wyznaje klasyczny liberalny światopogląd. To świetna wiadomość i coś, co powinni wziąć pod uwagę politycy nowego rządu, przygotowując swój program.

Badanie opinii publicznej WEI można pobrać, klikając w poniższy link

pdf

(Informacja Warsaw Enterprise Institute)


Współpraca