Polmlek zapowiada rozwój marokańskiej spółki

29.11.2023 -

W ubiegłym roku Polmlek kupił od francuskiej firmy Bel spółkę Safilait w Maroku. Po wprowadzeniu swoich porządków, Polmlek zapowiada rozwój produkcji, nowy asortyment oraz ekspansję handlową na rejon północnej Afryki.

Zakład produkcyjny Grupy Polmlek w Maroku

Zakład produkcyjny Grupy Polmlek w Maroku - spółka Safilait produkuje przede wszystkim mleko spożywcze oraz galanterię mleczarską.

Produkty Safilait

W momencie zakupu fabryki od koncertu Bel, produkowała ona 90 wolumenów. - Teraz skupiamy się na uporządkowaniu firmy. Ilość wolumenów zmniejszyliśmy do 70. Zlikwidowaliśmy te najmniejsze i najmniej dochodowe, a uzyskane moce zostały wykorzystane w innych produktach. Wkrótce jednak ilość produktów znowu wzrośnie, chcemy bowiem wprowadzić zupełnie nowe – np. sery czy masło w kostkach 200 gramowych - mówi kierownictwo zakładu.

Potencjał produkcyjny marokańskiej firmy Polmleku

Zakład ma potencjał produkcyjny około 500-600 tysięcy litrów mleka dziennie, niestety część jest nadal niewykorzystana. Warto zwrócić uwagę, że z powodu dużej sezonowości produkcji i wahań dostaw mleka, średnioroczny przerób w zakładzie wynosi zaledwie 280 tysięcy litrów mleka dziennie.

- Chcemy zwiększyć średnioroczny przerób w zakładzie do 400-500 tysięcy litrów mleka. Możemy to zrobić wprowadzając nowe produkty na rynek lokalny, rozwijając eksport produkowanych tu wyrobów na kraje ościenne, a nawet położone dalej państwa arabskie, a wahania dostaw surowca możemy spłaszczyć importując mleko w proszku z Polski – mówi kierownictwo Polmleku.

W tym roku Polmlek przysłał do Maroka 1600 ton mleka w proszku. W listopadzie i grudniu, kierownictwo zakładu spodziewa się kolejnych 700 ton.

Rynek zbytu mleka w Maroku

Safilait ze swoją marką Jibal zajmuje trzecią pozycję na marokańskim rynku. Pierwsze miejsce należy do francuskiego Danone.

Rynek żywności, a tym samym zbytu dla zakładu Polmleku, jest mocno rozdrobniony, gdyż tylko 6-10% produkcji skierowanej na marokański rynek jest sprzedawana w marketach, a cała reszta w małych sklepikach. Aby zapewnić dystrybucję, Polmlek posiada 15 centrów dystrybucyjnych w całym kraju.

W tym miejscu warto dodać, że powierzchnia Maroka wynosi około dwóch powierzchni Polski.

Marokański Wysoki Komisariat ds. Planowania (HCP) oszacował, że we wrześniu 2021 roku liczba ludności Maroka osiągnęła 35,8 mln. Dane ostatniego spisu powszechnego z 2014 roku wskazują, że liczba ludności wynosiła 33,4 mln.

Skup mleka do zakładu Safilait

Z powodu klimatu produkcja mleka cechuje się bardzo dużą sezonowością wynoszącą nawet do 50% Do zakładu Polmleku mleko jest skupowane w 1900 punktach skupu.

Zakład Polmleku skupuje, w zależności od pory roku, 250-400 tysięcy litrów mleka dziennie od 8,8 tysięcy dostawców. Skup prowadzony jest w 150 punktach skupu. Prowadzący zakład podkreślają bardzo dobry i sprawny nadzór weterynaryjny.

Tuż obok zakładu znajduje się wielka, licząca ponad 2000 krów farma mleczna. Nie należy ona jednak do Polmleku, ale jest głównym dostawcą mleka do zakładu.

W tak suchym klimacie, niezwykle ważne jest zaopatrzenie w wodę. Zakład Safilait korzysta z trzech własnych studni.

Zakład produkcyjny Safilait, usytuowany w regionie Fkih Ben Saleh, działa na marokańskim rynku od 2006 roku i jest obecnie trzecim graczem na rynku mleczarskim w tym kraju. Spółka zatrudnia ponad 1500 pracowników, generując rocznie 1,100 mld drihams (MAD) przychodu.

Dołączyła do Grupy Bel w 2015 roku. Specjalizuje się w przetwórstwie mleka świeżego i UHT, oraz świeżych produktów mlecznych. W 2022 roku dołącza do Grupy Polmlek, wpisując się w plan Polmleku na zwiększenie możliwości produkcyjnych Grupy oraz wzrostu potencjału sprzedażowego na kolejnych rynkach zagranicznych.

Polityka biznesowa w Maroku

Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Maroko jest krajem stabilnym politycznie. Prowadzi politykę przyjazną biznesowi, znosząc bariery formalne, tworząc sektorowe ekosystemy (np. automotive czy lotniczy) i oferując zachęty dla inwestorów. Umowy o wolnym handlu (m.in. z Unią Europejską), pozycja geograficzna i bardzo dobra infrastruktura sprzyjają rozwojowi gospodarczemu i wymianie handlowej, która między Polską a Marokiem rozwija się dynamicznie.

KUKE wśród zalet działalności biznesowej w Maroku wymienia:

  • Przejrzyste procedury dotyczące wymiany handlowej. Elektroniczny obieg dokumentacji tranzytowej PortNet, narzędzie do weryfikacji taryf celnych w systemie ADIL.
  • Udogodnienia i zachęty odnośnie otwierania i prowadzenia działalności: „Jedno okienko”, strefy bezcłowe.
  • Doskonała infrastruktura: port Tanger Med. (7,2 mln TEU w 2021), 3000 km autostrad, pierwsza szybka kolej w Afryce. Umowa o wolnym handlu z UE, USA, Turcją. Członek Unii Afrykańskiej.

Równocześnie KUKE przestrzega przed problemami z płatnościami i sugeruje zabezpieczanie transak

(29.11.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca