Polska żywność ekologiczna na stołach Duńczyków i Szwedów?

29.07.2020 -

Duńczycy i Szwedzi coraz chętniej sięgają po ekologiczną żywność. Ci pierwsi są liderami europejskich statystyk udziału produktów eko w sprzedaży artykułów spożywczych. Jakie są szanse eksportowe dla polskiej branży rolno-spożywczej na tych rynkach?

– Dania jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła oficjalny system kontroli dla rolnictwa ekologicznego. System działa od 30 lat, a reprezentujące go logo jest bardzo rozpoznawalne – wyjaśnia Marta Orlikowska, szefowa biura PAIH w Kopenhadze.

Jak mówi, w efekcie Dania ma dziś największy w Europie, bo 12% udział produktów ekologicznych w sprzedaży żywności. – Duńczycy bardzo poważnie podchodzą do wyboru składników codziennej diety. Wśród produktów eko dominują jogurty naturalne, warzywa i płatki owsiane – wskazuje ekspertka PAIH.

Marta Orlikowska dodaje, że wartość polskiego eksportu do Danii rośnie nieprzerwanie od ponad dekady – Polskie mięso, owoce i warzywa to produkty, które Duńczycy kupują znad Wisły najczęściej. Warto, żeby wśród nich znalazły się również artykuły ekologiczne i bio. Dzięki temu żywność z Polski zagości na dłużej na duńskich półkach i stołach – podkreśla szefowa biura PAIH w Kopenhadze.

– Szwedzi również coraz częściej sięgają po zdrową, ekologiczną żywność. W rozpoznaniu jej na sklepowej półce, oprócz ekologicznego logo UE, pomaga również krajowy system certyfikacyjny – KRAV. Szwedzki system certyfikacji produktów żywnościowych cieszy się bardzo dużym zaufaniem konsumentów, a jego logo zna każdy świadomy klient. Produkty oznaczone tym symbolem zostały wytworzone bez użycia sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin – mówi Sebastian Magier, kierownik biura PAIH w Sztokholmie.

Jak tłumaczy, ten lokalny znak jakości nie jest zarezerwowany jedynie dla rodzimych towarów. – O certyfikat KRAV mogą zabiegać również polscy producenci. Wystarczy, że przejdą odpowiednią procedurę, w której chętnie pomożemy lub znajdą certyfikowanego partnera w Szwecji – zapewnia ekspert PAIH.

Możliwości eksportu do Danii i Szwecji dla sektora spożywczego będą tematem bezpłatnego webinarium PAIH, które odbędzie się 31 lipca.

(29.07.2020 za portalspozywczy.pl)


Współpraca