Rusza nabór wniosków o pomoc finansową dla Kół Gospodyń Wiejskich na 2021 r.
01.09.2021 -
Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski w sprawie przyznania pomocy finansowej na 2021 r.
W tym roku kwoty pomocy finansowej udzielanej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzrastają w stosunku do lat poprzednich:
- z dotychczasowych 3 na 5 tysięcy złotych, dla KGW liczących do 30 członków;
- z dotychczasowych 4 na 6 tysięcy złotych, dla KGW liczących od 31 do 75 członków;
- z dotychczasowych 5 na 7 tysięcy złotych, dla KGW liczących ponad 75 członków.
Wnioski można składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 1 do 30 września br., ale nie dłużej niż do wyczerpania środków finansowych.
– Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje, które są wspaniałymi narzędziami rozwoju polskiej wsi. Zwiększenie kwot pomocy finansowej sprawi, że będą one miały jeszcze więcej możliwości. Więcej środków oznacza więcej inicjatyw, projektów i działań, które wzmocnią potencjał obszarów wiejskich – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, Pełnomocnik Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.
Pomoc finansowa powinna być przeznaczona na realizację celów statutowych Koła Gospodyń Wiejskich, związanych w szczególności z:
- prowadzeniem działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
- prowadzeniem działalności na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
- wsparciem rozwoju przedsiębiorczości kobiet;
- inicjowaniem i prowadzeniem działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- upowszechnianiem i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
- reprezentowaniem interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
- rozwijaniem kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich
Uchwalona w listopadzie 2018 r. ustawa o kołach gospodyń wiejskich nadała zarejestrowanym kołom osobowość prawną. Ponadto KGW otrzymały możliwość ubiegania się o pomoc finansową na realizację zadań, istotnych z punktu widzenia społeczności wiejskich. Warunkiem pomocy finansowej jest rejestracja w Krajowym Rejestrze KGW. W rejestrze znajduje się obecnie blisko 10 tys. kół. Kwota pomocy przyznanej kołom wyniosła w latach 2018 - 2020 blisko 79 mln złotych. W tym roku na ten cel w budżecie państwa przewidziano 70 mln złotych.
Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich (Dz.U. 2021 poz. 1240)
(01.09.2021 za MRiRW)