Rynek mleka ekologicznego będzie się rozwijać

16.07.2021 -

O produkcji wyrobów z mleka ekologicznego i perspektywach rynku rozmawiamy z Pawłem Grucą, prezesem zarządu OSM Nowy Sącz.

Jak OSM Nowy Sącz ocenia wielkość i wartość rynku ekologicznych produktów mlecznych?

Paweł Gruca: W ocenie OSM Nowy Sącz rynek ekologicznych produktów mleczarskich jest rynkiem rozwijającym się dynamicznie. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tego typu produktami. Większa świadomość konsumenta powoduje, że może za dobrą jakość produkt zapłacić wyższą cenę, a to idzie w parze z rosnącą wartością tego rynku.

Jaka część produkcji firmy to wyroby ekologiczne?

Paweł Gruca: Niewielka część naszej produkcji to wyroby ekologiczne. Surowiec ekologiczny stanowi około 4 % skupu mleka głównie produkujemy z niego: mleko, kefir, śmietana 18% i serki wędzone. Pomimo potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością uruchomienia oddzielnych linii produkcyjnych, prowadzenia segregacji surowca, koniecznością uzyskania certyfikatu, dostrzegamy rosnące zapotrzebowanie. Podejmujemy się wyzwania, chcąc zaspokoić potrzeby naszych klientów.

Pochodzenie ekologicznego surowca

Jaką część surowca ekologicznego OSM Nowy Sącz pozyskuje od własnych rolników, a jaką kupuje w kraju i zagranicą?

Paweł Gruca: Surowiec do produkcji skupujemy wyłącznie od lokalnych rolników. Pochodzi z niewielkich rodzinnych gospodarstw, położonych w malowniczych miejscowościach Małopolski. Ukształtowanie terenu dostęp do rozległych łąk i pastwisk korzystnie wpływa na krowy przebywające na wypasie. Taki sposób hodowli dobrze oddziałuje na zdrowotność zwierząt, walory smakowe i skład mleka.

Dlaczego spada liczba gospodarstw ekologicznych, mimo, że popyt na produkty ekologiczne systematycznie rośnie?

Paweł Gruca: Na rozwój produkcji ekologicznej ma wpływ wiele czynników np.: przepisy prawne, możliwości zbycia produktu w wyższej cenie, koszty produkcji, nakłady pracy, a także małe zainteresowanie młodych producentów mleka produkcją ekologiczną.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że spada liczba producentów mleka ekologicznego. Jednak zauważamy, że gospodarstwa, które pozostają przy produkcji ekologicznej osiągają coraz lepsze wydajności. Zachętą może być również wyższa cena mleka, którą płaci Spółdzielnia oraz dotację do produkcji metodami ekologicznymi.

Perspektywy rozwoju produkcji ekologicznej

Czy OSM Nowy Sącz ma program rozwoju produkcji ekologicznej?

Paweł Gruca: Nasza spółdzielnia zawsze reaguje na potrzeby rynkowe, dostosowując się do potrzeb. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów. Sukcesywnie będziemy rozwijać produkcję wyrobów ekologicznych i w miarę możliwości rozszerzać asortyment o gamę nowych produktów.

Czy warto coś jeszcze dodać odnośnie tego tematu?

Paweł Gruca: Podgórski rejon, gdzie jesteśmy z dala od wielkich kompleksów przemysłowych doskonale nadaje się do produkcji ekologicznej. Produkcja mleka ekologicznego to szansa dla gospodarstw z naszego terenu i doskonały przykład jak w sposób zgodny z prawami natury można produkować zdrową, smaczną żywność z korzyścią dla zwierząt i ludzi.

Dziękuję za rozmowę.

(16.07.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca