Rząd szykuje nowe przepisy dotyczące suszy
02.07.2021 -
Wprowadzenie rozwiązań upraszczających procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy oraz zwiększenie retencji wód w obszarach miejskich, rolniczych i leśnych - przewiduje projekt przygotowany przez resort rolnictwa.
Susza - jakie zmiany w przepisach?
Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w piątek ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Jak napisano w nim, potrzeba wprowadzenia rozwiązań zapisanych w projekcie wynika m.in. ze "skomplikowanej procedury uzyskiwania zgód na realizację prostych działań przeciwdziałających skutkom suszy na obszarach wiejskich, która zniechęca właścicieli gruntów rolnych do podejmowania działań w tym zakresie".
Projektodawca proponuje wprowadzenie w ustawach: Prawo wodne, Prawo budowlane oraz Prawo geologiczne i górnicze rozwiązań, "które upraszczają procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy oraz zwiększenie retencji wód w obszarach miejskich, rolniczych i leśnych".
Susza - zmiany wymagań dla rolników
Projekt wprowadza też szereg innych zmian, m.in. w zakresie wymiany korespondencji oraz doręczeń w formie papierowej, mimo możliwości składania niektórych wniosków za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; aktualizację przepisów ustawy o Rozwoju Lokalnym Kierowanym przez Społeczność (RLKS) w zakresie wdrażania RLKS w perspektywie 2021-2027; doprecyzowanie w przepisach ustawy o PROW 2014-2020 regulujących szczegółowe rozwiązania w odniesieniu do beneficjentów poddziałania "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa", że dotyczą one wyłącznie beneficjentów operacji z zakresu scalania gruntów.
W projekcie proponuje się także m.in. uwzględnienie w przepisach ustawy z 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne możliwości współfinansowania kosztów wykonywania urządzeń wodnych innych niż urządzenia melioracji wodnych, ze środków publicznych Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2021 r.
(02.07.2021 za portalspozywczy.pl/PAP)