Sarnowski: E-faktury odciążą przedsiębiorców

26.05.2021 -

Wprowadzenie e-faktury to jedno z rozwiązań, które umożliwią odciążenie przedsiębiorców od wielu obowiązków – powiedział wiceminister Jan Sarnowski.

- Chcemy odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków, dlatego wprowadzamy rozwiązania, które to umożliwią. Jednym z nich będzie e-faktura. W pierwszej fazie e-faktura będzie dobrowolna, a za dwa lata korzystanie z e-faktury będzie powszechne. Ta zmiana przyspieszy tempo wykrywanie karuzel VATowskich, ale będzie też korzystne dla biznesu - dokumenty będą w bazach MF, więc nie trzeba będzie tworzyć duplikatów. Poza tym e-faktura przyspieszy tempo zwrotu VAT z 60 do 40 dni - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w trakcie odbywającego się w środę Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Przypomniał, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie VAT-owskich grup podatkowych.

- To rozwiązanie było od dawna postulowane przez członków Konfederacji Lewiatan, wiec cieszę się, że możemy je wdrożyć. Zachęcam do skorzystania z tego rozwiązania, które da wymierne korzyści finansowe dla członków grupy VAT-owskiej - powiedział Sarnowski.

Uczestnicy Kongresu Rady Podatkowej pytali o to, czy ze względu na wydatki związane z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych rozwiązań mogą liczyć na wsparcie państwa lub ulgi podatkowe.

E-faktury dla firm - co zmienią?

- Wdrażanie nowych rozwiązań wiąże się z kosztami, ale e-faktura długoterminowo przyniesie więcej korzyści, które zamortyzują nakłady poniesione przy jej wprowadzaniu. A zachętą do skorzystania z niej będzie przyspieszony wzrost VAT - powiedział w trakcie kongresu dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Paweł Selera.

Z kolei Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów przypomniał, że w ramach "Polskiego Ładu" planowane są zmiany podatkowe korzystne dla przedsiębiorców.

- Uwaga skupiła się na zmianach, związanych ze składką zdrowotną, ale na boku pozostał bardzo ważny z punktu widzenia przedsiębiorców pakiet zwolnień i ulg. Pierwszym elementem tego pakietu jest wsparcie innowacyjności, które stanowić ma uzupełnienie procesu rozpoczętego już kilka lat temu - powiedział.

Ministerstwo Finansów zamierza do istniejącej już ulgi na badania i rozwój dołożyć ulgę na przygotowanie prototypu oraz na robotyzację, a uzupełnieniem ma być ulga na zatrudnianie innowacyjnych pracowników.

- Jedną z form wsparcia innowacyjności jest wsparcie bezpośrednie, udzielane w formie grantów, subwencji itd. I to wsparcie, jak wynika z danych OCED, było w Polsce na poziomie powyżej średniej dla krajów członkowskich tej organizacji. Ale zapomniany był element wsparcia pośredniego, podatkowego - powiedział Łożykowski.

Jedną z pierwszych form takiego wsparcia była ulga na badania i rozwój. - W pierwszym roku działania tej ulg skorzystało z niej 528 podatników, którzy odliczyli 206 mln zł. Ale już w 2019 roku z tej formy skorzystało 2 537 podatników, którzy odliczyli ponad 2,5 mld zł - powiedział Łożykowski.

(26.05.2021 za portalspozywczy.pl/PAP)


Współpraca