Spadek cen produktów rolnych w październiku! Ekspansja ukraińskich mleczarzy
29.11.2023 -
Spadek cen produktów rolnych w październiku!
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w październiku 2023 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,3%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 17,7%) - mówi Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego meldunkowy skup mleka we wrześniu 2023 roku wyniósł 1 006,1 mln litrów.
W okresie styczeń – wrzesień 2023 r. skup meldunkowy mleka wyniósł 9 555,2 mln litrów.
Skup mleka we wrześniu był o 4,9% mniejszy od skupu odnotowanego w sierpniu 2023 r.
We wrześniu skupiono o 1,5% więcej mleka niż we wrześniu 2022 r.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 roku skupiono o 1,5% więcej mleka niż w analogicznym okresie 2022 roku.
W okresie styczeń – wrzesień 2023 r. najwięcej mleka ubyło z województw: wielkopolskiego (502,3 mln l), kujawsko-pomorskiego (411,0 mln l) oraz warmińsko-mazurskiego (384,9 mln l).
Najwięcej mleka z innych województw trafiło do województwa podlaskiego (1 595,1 mln l).
Ekspansja ukraińskich mleczarzy
Ukraiński Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich planuje w 2024 r. przystąpić do Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego, mając nadzieję, że ten krok położy podwaliny pod dalszą ekspansję handlową – podaje lokalna publikacja Telegraph.
Na mocy protokołu o współpracy ukraińska organizacja planuje jego oficjalne opublikowanie w marcu 2024 r. z Europejskim Stowarzyszeniem Mleczarstwa. Strony zamierzają „zademonstrować jedność i wspólne stanowisko w sprawie pracy na europejskim rynku mleczarskim” – stwierdził ukraiński związek w przemówieniu oświadczenie.
„Pomimo obecnych trudnych warunków ukraiński biznes mleczarski w perspektywie średnioterminowej postrzega siebie jako część europejskiej „rodziny mleczarskiej”. Ważna jest wspólna wizja i przyszłość” – skomentował Arsen Didur, dyrektor wykonawczy ukraińskiego związku.
Ukraińskie firmy mleczarskie chcą zrozumieć, jak działa branża mleczarska w Europie, jakie wymogi regulacyjne muszą spełniać firmy mleczarskie i co oznacza praca na jednolitym europejskim rynku mleczarskim.
„Musimy także przekazać europejskim organizacjom i rządom specyfikę pracy naszych ukraińskich firm i wyrazić główny cel: integracja z UE musi być przygotowana po obu stronach i musi przynosić korzyści zarówno biznesowi europejskiemu, jak i ukraińskiemu” – powiedział Didur.
Obecnie ukraińskie firmy mleczarskie realizują jedynie 10-15% swojego potencjału eksportowego, powiedział Walentin Zaporoszczuk, przewodniczący rady nadzorczej zakładów przetwórstwa mleka Ichnyansky.
Ukraina musi zwiększyć przemysłową produkcję mleka do co najmniej 5 mln ton rocznie z obecnych 2,7 mln ton, powiedział Wadim Czagarowski, szef Unii Ukraińskiej. Wymagałoby to inwestycji o wartości około 3 miliardów euro, a ukraiński przemysł mleczarski ma nadzieję, że europejskie firmy mleczarskie będą mogły uczestniczyć w przyszłym programie odbudowy przemysłu, dodał.
Ukraińskie przedsiębiorstwa mleczarskie uważają, że są gotowe do działania w ramach europejskiego przemysłu mleczarskiego.
„Mamy jedną strategię i jedną wizję dla wszystkich inicjatyw legislacyjnych rozważanych dziś w Europie. Stale wymieniamy dokumenty i informacje, a dzięki naszym kolegom z European Dairy Association rozumiemy, co dzieje się na rynku europejskim. Taka współpraca pozwala nam poruszać się po europejskiej przestrzeni” – powiedział Zaporoszczuk.
Istnieją już udane przykłady tego, jak ukraiński i europejski przemysł mleczarski mógłby wspólnie rozwiązywać problemy, stwierdził Zaporoszczuk, powołując się na kryzys, który wybuchł na początku tego roku, kiedy polskie organy regulacyjne planowały zmniejszyć o połowę import ukraińskiego mleka do kraju, ale wspólny apel Ukrainy i Polski oraz firm mleczarskich zapobiegły temu.
(29.11.2023 za swiatrolnika.info)