Te 5 czynników przyspieszy konsolidację mleczarstwa. To nie tylko wzrost kosztów
04.12.2023 -
Piotr Jankowski, dyrektor Wydziału Handlu w SM Mlekpol podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2023 wskazał 5 kluczowych trendów, które będą napędzać konsolidację sektora mleczarskiego w kolejnych latach.
5 czynników, które przyspieszą konsolidację mleczarstwa
Piotr Jankowski, Dyrektor Wydziału Handlu w SM Mlekpol podczas debaty „Z dużym można więcej. Kto napędza konsolidacyjną machinę w branży spożywczej i handlowej?" na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2023 wskazał 5 kluczowych trendów, które będą napędzać konsolidację sektora mleczarskiego w kolejnych latach.
- Po pierwsze, to kwestia wzrostu kosztów produkcji, przede wszystkim energii, a także kosztów związanych ze skokowym wzrostem płacy minimalnej i wynagrodzeń - dodał.
Mlekpol o presji cenowej i konkurencji na rynku mleka
Drugi czynnik w ocenie Piotra Jankowskiego to rosnąca konkurencja i presja cenowa.
- Inflacja przekierowała klientów do kanału dyskontowego, co ma duży wpływ na sposób, w jaki kształtujemy swoją ofertę produktową i cen, jakie udaje nam się uzyskiwać. Nawiasem mówiąc z tytułu ostatniego połączenia (z ŁSM Jogo - przyp. red.) mamy wgląd w umowy zawierane przez małą spółdzielnię z sieciami handlowymi i proszę mi wierzyć, że chyba jednak większemu negocjuje się nieco łatwiej - dodał.
Mlekpol o cenach płaconych za mleko
Trzeci czynnik według dyrektora handlu SM Mlekpol to presja wywierana przez właścicieli spółdzielni - rolników.
- Oni muszą mieć zapewniony taki poziom ceny za mleko, który umożliwi im nie tylko trwanie, ale rozwój. Musimy pamiętać, że skutki ich decyzji są widocznie dopiero po miesiącach czy latach i cena płacona za mleko musi gwarantować ten rozwój. W tym roku po 8 miesiącach widzimy spadek pogłowia bydła mlecznego o 2 proc. i wcale nie jestem przekonany czy będzie szansa na to żeby utrzymać obecny poziom produkcji mleka - dodał.
Coraz więcej regulacji w mleczarstwie
Jako czwarty czynnik sprzyjający konsolidacji branży Piotr Jankowski wskazał regulacje.
- To ESG i Zielony Ład, które pociągają za sobą konieczność dużych nakładów na raportowanie i inwestycyjne. Małe podmioty nie dysponują środkami na tego rodzaju działania, co powinno im ułatwić podjęcie decyzji o ewentualnym połączeniu z większym graczem - dodał.
Mleczarstwo a rynek pracy
Piąty czynnik według przedstawiciela Mlekpolu to kwestie związane z rynkiem pracy.
- To nie tylko podaż czynnika pracy. Oczywiście, doświadczamy kłopotów związanych z pozyskiwaniem pracowników, ale problemy pojawią się za chwile także w obszarze logistyki - w weekendy wyzwaniem jest to, by zapewnić kierowców, aby dostarczyć towary do centrów dystrybucyjnych. Wyzwaniem jest także podaż pracy w samych gospodarstwach rolnych. Starzeją się rolnicy i niestety brak następców. Ich dzieci nie są zainteresowane kontynuacją tej ciężkiej pracy. Te wyzwania firmy będą przekładały się na kształt rynku. Rodzi to nacisk na automatyzację i zmniejszenie nakładów pracy. Kolejne lata powinny sprzyjać połączeniom na rynku produkcji mleczarskiej, choć jeśli chodzi o połączenia na zasadach spółdzielczych prawdziwym 'game changerem' będzie dopiero połączenie dwóch z 4-5 największych producentów - podsumował.
(04.12.2023 za portalspozywczy.pl)