Ustawa o handlu w niedziele uszczelniona. Kiedy wejdzie w życie?
20.10.2021 -
20 listopada w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Kiedy nowela wejdzie w życie?
Handel w niedziele. Kiedy wejdzie w życie nowelizacja?
20 listopada w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z prostych obliczeń wynika, że nowelizacja wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. Sieci, które korzystały do tej pory z furtki w postaci placówki pocztowej, mają więc niewiele czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.
Żabka zapowiedziała już, że mimo zaostrzenia zakazu handlu w niedziele wiele sklepów tej sieci nadal będzie otwartych w drugi dzień weekendu.
Uszczelnienie handlu w niedziele - na czym polega?
Główny cel ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie powoływały się na wyłączenie dotyczące placówki pocztowej do obchodzenia zakazu.
Sejm poparł w czwartkowym głosowaniu trzy z siedmiu poprawek, jakie do noweli o handlu w niedzielę zaproponował Senat. Dwie z nich miały charakter legislacyjny, a trzecia przewiduje obniżenie z 50 do 40% progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.
Poparcia nie znalazła natomiast propozycja Senatu dotycząca rozszerzenia katalogu osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela wskazuje w tym punkcie na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, jak również rodzeństwa, wnuków i dziadków.
Handel w niedziele nie dla studentów
Sejm nie zgodził się również, by oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści.
Zmiany przewidują uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi a nie handlem detalicznym.
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
(20.10.2021 za portalspozywczy.pl)