Gala Agrobiznesu 2023

29 listopada 2023 w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie odbyła się Gala Agrobiznesu 2023. Podczas Gali uhonorowano laureatów 33. edycji Konkursu Agroprzedsiębiorca RP, podsumowano XI Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu”, które odbyły się w ramach nieformalnej AgroAkademii Umiejętności Praktycznych AgroBiznesKlubu na 4 wydziałach SGGW, podsumowano Ranking AgroKlasa ODR 2023 i wręczono Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” nadanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ludziom rolnictwa i agrobiznesu.

 

 

Władze SGGW reprezentowali: rektor prof. Michał Zasada i prorektor ds. dydaktyki – prof. Jarosław Gołębiewski oraz dziekani Wydziałów na których odbyły się XI Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu”. Współorganizatorem Gali i współorganizatorem konkursu Agroprzedsiębiorca było Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, które reprezentowali: przewodniczący Rady dr Janusz Gołos, prezydent Maciej Paradowski wraz z członkami Rady i Zarządu.

Organizatorem konkursu Agroprzedsiębiorca RP i współorganizatora Gali była Redakcja Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO, którą reprezentowali Leon i Marcin Wawreniuk. Honorowy Patronat nad konkursem Agroprzedsiębiorca RP 2022-2023 objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: byli ministrowie rolnictwa – wicepremier Roman Jagieliński, Janusz Byliński, Jan Krzysztof Ardanowski, poseł Stefan Krajewski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego – Ambasady Francji, Ambasady Holandii oraz Ambasady Niemiec, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojewodowie, parlamentarzyści.

 

 

Jako pierwszy głos zabrał prof. Michał Zasada, rektora SGGW.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia szabel oficerskich i buzdyganów najlepszym w Polsce agroprzedsiębiorcom i rolnikom wyłonionym w ogólnopolskim konkursie Agroprzedsiębiorca RP 2023, który został rozegrany w kategoriach: Wybitny Agroprzedsiębiorca RP, Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP oraz Zasłużony Promotor Agrobiznesu.

Nagrodą w kategorii Wybitny Agroprzedsiębiorca RP jest buzdygan, a w kategorii Wzorowy Agroprzedsiębiorca i Zasłużony Promotor Agrobiznesu symbolem od 1991 r. jest szabla oficerska.

Laureaci otrzymali też specjalne dyplomy uznania od organizatorów oraz imienne listy gratulacyjne Ministra Rolnictwa i Rozwoju, dyplomy konkursowe oraz listy gratulacyjne z rąk Partnerów Strategicznych konkursu: dyrektora generalnego KOWR, prezes KRUS i prezes ARiMR.

Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2023

Ten tytuł mogą otrzymać ci przedsiębiorcy i rolnicy, którzy legitymują się już posiadaniem tytułu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP. Nominatów do tytułu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP ma prawo zgłaszać Kapituła Konkursowa bądź osoby będące autorytetami z zakresu agrobiznesu i rolnictwa.

Tytuł Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2023 i buzdygan otrzymali:

  • Wojciech Wilamowski, który prowadzi ponad 100-hektarowe rodzinne gospodarstwo rolne w Mańkowie woj. mazowieckie, specjalizujące od dziesiątków lat w chowie i hodowli bydła mlecznego;
  • Danuta i Henryk Kowalczyk, twórcy i właściciele Zakładów Mięsnych Kowalczyk w Bargłach, na które składają się Ubojnia Bydła i Zakład Rozbioru Mięsa.

Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2023

W tej kategorii wyróżniani są przedsiębiorcy rolni oraz rolnicy za znaczące dokonania biznesowe w prowadzonych przez nich agrofirmach i gospodarstwach rolnych, którzy odznaczają się szczególną etyką w zarządzaniu swoimi przedsiębiorstwami lub gospodarstwami rolnymi. Każdy z nominatów wymaga rekomendacji, którą mogą udzielić osoby, będące autorytetami z zakresu agrobiznesu i rolnictwa. Nagrodą jest szabla.

Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele branży mleczarskiej:

  • Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki, właściciele i twórcy Grupy Polmlek, która posiada 15 nowoczesnych zakładów w Polsce i trzecią co do wielkości mleczarnię w Maroku.

Pozostali laureaci to:

  • Stanisław Cabaj, prezes rodzinnej firmy Mateo Stanisław Cabaj w Dębicy, znanej z produkcji żywności mrożonej i eksportu,
  • Grzegorz Grabowski, prezes Zarządu firmy Eurobeef sp. z o.o. w Kole,
  • Wacław Górny, prezes Zarządu firmy Inter-Vax sp. z o.o. w Żninie,
  • Tomasz Kocięba z Kolonii Łaznów w woj. łódzkim, prowadzący rodzinne blisko 200-hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się od 2001 r. w produkcji mleka wysokiej jakości,
  • Artur Twardzik, właściciel założonej w 1993 r. firmy rodzinnej Twardzik Sp.J. w Katowicach,
  • Paulina i Daniel Tyborowscy – właściciele założonej przez siebie w 2014 r. i dynamicznie rozwijającej się firmy „Pro Care Daniel Tyborowski” z siedzibą w Budach Czarnockich w woj. podlaskim.

Tytuł Zasłużony Promotor Agrobiznesu 2023 otrzymał prof. Michał Zasada, od 2020 r. rektor SGGW, profesor nauk leśnych.

Głos w imieniu wszystkich wyróżnionych i nobilitowanych laureatów w konkursie Agroprzedsiębiorca RP 2023 zabrał Wojciech Wilamowski.

 

 

Następnie głos zabrał Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Wręczono też puchary z emblematami „Pomocne ręce” prorektorowi ds. dydaktyki SGGW prof. Jarosławowi Gołębiewskiemu z podziękowaniem za pomoc w zorganizowaniu Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu” i Noworocznej Gali Agrobiznesu na SGGW.

Uhonorowano również osoby, które wzięły udział w XI Konfrontacjach „Drogi do AgroSukcesu”, czyli spotkań wybitnych praktyków rolniczych i agrobiznesowych ze studentami i kadrą naukowo-dydaktyczną 4 Wydziałów SGGW, którym towarzyszyli również przedsiębiorczy prowadzący spotkania. Nagrody otrzymali:

  • dr hab. Irena Suwara prof. SGGW, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii,
  • Justyna Więcek, Dziekan Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt,
  • Dominika Guzek, Dziekan Wydziału Żywienia Człowieka,
  • dr hab. Rafał Wołosiak, Dziekan Wydziału Technologii Żywności.

Nagrody wręczył dr. Janusz Gołos.

– Gościem specjalnym Wydziału Rolnictwa i Biologii byli Beata i Sławomir Witkowscy rolnicy prowadzący 40-hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w tuczu trzody chlewnej w systemie otwartym. Prowadzącym spotkanie był Wojciech Pysiak, wybitny rolnik ze Zdziechowa k. Radomia, producent trzody chlewnej i właściciel przydomowej masarni.

– Wydziały: Technologii Żywności oraz Żywienia Człowieka (wspólne spotkanie) odwiedziła Małgorzata Kuliga, założycielka i właścicielka Podkarpackiego Cateringu Dietetycznego Zielona Terapia, propagatorka zdrowego odżywiania. Spotkanie prowadził Jan Gałuszka, wieloletni współpracownik redakcji AGRO, „łowca” talentów rolniczych i agrobiznesowych.

– Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt podejmował Paulinę i Daniela Tyborowskich, właścicieli założonej przez siebie w 2014 r. i dynamicznie rozwijającej się firmy „Pro Care Daniel Tyborowski” z siedzibą w Budach Czarnockich w woj. podlaskim. Spotkanie prowadziła Katarzyna Boczek, inicjatorka i wieloletnia realizatorka wymiany młodych rolników polskich i amerykańskich Polska – Teksas.

Ranking AgroKlasa ODR 2022

W tej kategorii nagrodzeni zostali autorzy najciekawszych artykułów publikowanych przez periodyki wydawane przez wszystkie 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Honorową Odznakę ”Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi” otrzymali: Paweł Błaszczyk, Agnieszka Gibała, Agnieszka Grabowska, Grzegorz Grabowski, Wacław Homotnik, Agnieszka Ignaszak, Sylwia Prośniewska, Arkadiusz Prośniewski, Robert Serwaczyński, Artur Twardzik, Paulina Tyborowska, Daniel Tyborowski.

Pamiątkowe puchary sponsorom Gali (Pomocne ręce) wręczył Leon Wawreniuk redaktor naczelny AGRO, a otrzymali je przedstawicieli firm i gospodarstw rolnych, których wyroby można było skosztować w Auli Kryształowej: Activ, Mokate, Eurobeef, Suempol, OSM Grodzisk Mazowiecki, Zakłady Mięsne Płatek, Elżbieta i Wojciech Pysiak, Miodziarze, Gastro Consulting, Piekarnia Wacyn oraz firma Skarpa.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Dzięki uprzejmości Redakcji Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO całą Galę można obejrzeć pod linkiem:

 


Współpraca