„Abecadło bezpiecznej żywności”

– czy prewencyjne wykrywanie zagrożeń mikrobiologicznych w liniach produkcyjnych jest koniecznością?

Działalność gospodarcza często wiąże się z podejmowaniem ryzyka. Jednak w niektórych dziedzinach nawet najmniejsze ryzyko jest niedopuszczalne – przykładowo w dziedzinie bezpieczeństwa produkcji. Zwłaszcza zaś w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i biochemicznym.



Niewidoczne gołym okiem pęknięcie w wymiennikach ciepła, biofilm i zanieczyszczenia w zbiornikach i maszynach nalewających, nieprawidłowe spawy w rurociągach – te często bardzo małe nieprawidłowości mogą mieć olbrzymie konsekwencje finansowe, ze względu na konieczność wstrzymania produkcji, zniszczenie tysięcy litrów produktów, a nawet wycofanie produktów ze sprzedaży. Nie wspominając już o ich negatywnym wpływie na wizerunek firmy produkującej czy możliwość roszczeń, jakie mogą zostać wysunięte w wyniku wystąpienia zagrożeń mikrobiologicznych. Najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby zdrowie konsumentów nie było zagrożone. Żadna firma nie chce mieć na sumieniu tego rodzaju wypadków, zwłaszcza że łatwo można ich uniknąć, podejmując odpowiednie środki zapobiegawcze.

Bezpieczna produkcja w przemyśle spożywczym jest ściśle związana ze stałym monitorowaniem nie tylko jakości gotowych produktów, ale także prewencyjnymi przeglądami instalacji produkcyjnych.

Wiele firm korzysta ze współpracy z niezależnymi wyspecjalizowanymi firmami, które zapewniają nie tylko obiektywną ocenę instalacji, ale także posiadają wiedzę, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt do wykrywania zagrożeń mikrobiologicznych. Współpraca z firmą niezależną daje gwarancję nie tylko wykrycia wad w urządzeniach, ale także po wykonaniu napraw, kontroli prawidłowości ich wykonania.

Niezależna kontrola jest wskazana w czasie odbioru technicznego nowych linii produkcyjnych lub ich elementów, służy zapewnieniu własnego bezpieczeństwa dzięki uzyskaniu ekspertyz mogących służyć za dowód dla osób trzecich oraz w sytuacjach kryzysowych w celu szybkiego wykrycia defektów.

Oprócz pomocy w rozwiązywaniu nagłych problemów jakościowych, w myśl zasady „Better safe than sorry – lepiej zapobiegać niż później żałować” usługi firm zorientowane są głównie na zapobieganie powstaniu zagrożeń czyli prewencji. Dokonują przeglądów, prowadzą inspekcje, wykonują analizy zagrożeń, tworzą raporty i przedstawiają gotowe rozwiązania zaradcze. Stosowanie szeregu unikalnych metod diagnozowania ryzyka mikrobiologicznego z wykorzystaniem promieni UV, wideo-endoskopii i innych opatentowanych metod inspekcyjnych zapewnia możliwość szybszej reakcji na zagrożenia. Systematyczne prowadzenie tych działań służy zarówno poprawie bezpieczeństwa produkcji, jak i pozwala menedżerom na zarządzanie wyposażeniem produkcyjnym, planowaniem i podejmowaniem decyzji w zakresie serwisu i nowych inwestycji. Daje to wymierne korzyści z ekonomicznego punktu widzenia, szczególnie w przypadku zarządzania firmą posiadającą kilka zakładów produkcyjnych, w których znajdują się większe ilości wymienników ciepła, zbiorników procesowych, kotłów serowarskich i twarożkarskich, tankosilosów lub komór suszarniczych.

Poza szeroką ofertą dotyczącą usług inspekcyjnych niektóre firmy oferują, jako uzupełnienie inspekcji, innowacyjne systemy elektronicznego raportowania „on-line”. Dzięki nim dostęp do raportów jest możliwy praktycznie w dowolnym czasie z każdego miejsca na świecie, gdzie istnieją połączenia internetowe.

Są to bardzo praktyczne rozwiązania wykorzystywane przez zarządzających firmami w czasie podróży, dyskusji z dostawcami urządzeń oraz wymiany doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa produktów spożywczych.  

Wykorzystywanie do specjalistycznych inspekcji wyposażenia produkcyjnego własnych pracowników produkcyjnych lub technicznych może stwarzać duże ryzyko dla ich zdrowia i życia. Dlatego wielkie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa w czasie prowadzenia inspekcji ma korzystanie z wyspecjalizowanych inspektorów, którzy dzięki ciągłym szkoleniom, wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu oraz specjalnej odzieży ochronnej dają gwarancję prawidłowości ich wykonania.

Każdego roku na terenie Europy powszechnie szanowane firmy, koncerny i przedsiębiorstwa produkujące żywność wykonują tysiące inspekcji prewencyjnych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, biochemicznym w celu zapewnienia stuprocentowego bezpieczeństwa wyrobów.

W Polsce popularność prewencyjnych inspekcji linii produkcyjnych i poszczególnych urządzeń w ciągu ostatnich lat stale wzrasta, co wiąże się z coraz wyższą świadomością menedżerów odpowiedzialnych za utrzymanie wysokiej jakości produktów i ich bezpieczeństwo.

Piotr Augustyniak

Country Manager w firmie Bactoforce Poland

pau@bactoforce.com; www.bactoforce.com


Współpraca