Andrzej Gantner o zmianach i nowych wyzwaniach w obszarze żywności i żywienia wywołanych pandemią COVID-19

Wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻ ZP był gościem debaty „Bezpieczeństwo żywienia i żywności w dobie pandemii – dobre praktyki” w trakcie VI Narodowego Kongresu Żywieniowego. PFPŻ ZP po raz kolejny był Partnerem wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

– Pandemia to trudny, ale ciekawy czas w zakresie produkcji i sprzedaży żywności. Konsumenci po raz pierwszy od dekad stanęli przed czasowymi brakami niektórych produktów na półkach lub trudnościami w dostępie do sklepów, dla młodszych pokoleń był prawdziwy szok – zauważył Andrzej Gantner, Wiceprezes i Dyrektor Generalny PFPŻ ZP podczas VI Narodowego Kongresu Żywieniowego.

Pandemia COVID-19 podkreśliła znaczenie dobrze funkcjonujących łańcuchów dostaw oraz współpracy poszczególnych ogniw w łańcuchu – rolnictwa, przetwórstwa i handlu – w celu zapewnienia dostępu do żywności wszystkim konsumentom. Niezwykle istotną kwestią było szybkie dostosowanie się zakładów produkcyjnych do nowej rzeczywistości i wdrożenie procedur ograniczających ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2. Firmy poniosły przy tym potężne nakłady finansowe i organizacyjne na uwzględnienie nowych wymogów zapewnienia bezpieczeństwa zarówno swoim pracownikom jak i konsumentem.

– Sektor produkcji i przetwórstwa żywności w Polsce udowodnił, że jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwu nawet w tak trudnych warunkach jakie spowodowała pierwsza fala pandemii – podkreślił Wiceprezes PFPŻ ZP.

Co ważne, instytucje naukowe stwierdziły, iż produkty spożywcze są bezpieczne i nie stanowią źródła zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Bardzo korzystną obserwacją jest również fakt, iż higiena obchodzenia się z żywnością i przygotowywania posiłków stała się niezwykle istotna dla konsumentów.

Wiceprezes PFPŻZ ZP omówił także inne zmiany zachowań żywieniowych konsumentów oraz trendy rynkowe zauważając rozwój handlu żywnością przez Internet i wzrost zainteresowania gotowaniem w domu m.in. ze względu na zamknięcie branży HORECA.

– Żywność nie tylko dostarcza składników odżywczych, sięgamy po nią także, by sprawić sobie przyjemność. Każdy może dokonać wyboru produktów odpowiednich dla swoich przekonań i upodobań. Ważnym jest przy tym aby dokonywać wyborów świadomie. Pozytywnym trendem dotyczącym polskiego społeczeństwa jest coraz częstsze dokładne czytanie składu produktów i większe zrozumienie zawartych tam informacji. Natomiast w kontekście nie marnowania żywności cieszy większa znajomość różnic miedzy terminem przydatności do spożycia a datą minimalnej trwałości oraz zalecanymi sposobami przechowywania żywności – powiedział Andrzej Gantner. Potrzebne są jednak dalsze działania edukacyjne w zakresie prawidłowego odczytywania informacji umieszczanych na opakowaniach produktów spożywczych, w tym informacji dostarczanych przez dobrowolne systemy znakowania na przodzie opakowania.

Wśród wyzwań postpandemicznych Wiceprezes Federacji odniósł się do kwestii środowiskowych – zauważył, iż obecnie firmy spożywcze podejmują coraz to nowe zobowiązania w zakresie ograniczenia wpływu produkcji na środowisko, m.in. dotyczące opakowań, a dla konsumentów staje się to ważnym czynnikiem warunkującym decyzje zakupowe. – Każde opakowanie powinno być odbieranie nie jako odpad, ale jako część zamkniętego obiegu i wartość, którą posiada jako surowiec wtórny – zauważył Andrzej Gantner. – Wprowadzenie w Polsce systemu depozytowego, który bezpośrednio nadaje wartość opakowaniom po napojach, przyniesie niewątpliwe korzyści dla środowiska naturalnego i pozwoli na osiągnięcie zaleceniach w dyrektywach unijnych poziomów zbiórki i recyklingu tych opakowań – dodał Wiceprezes PFPŻ ZP.

VI Narodowy Kongres Żywieniowy zorganizowany został przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB w sobotę 23 października 2021 r . pod hasłem “Pandemia COVID-19 – wyzwania żywieniowe i nauka na przyszłość”.

(Informacja prasowa PFPŻ ZP)


Współpraca