Autopoprawka ws. kaucji. Czy uda się zamknąć proces legislacyjny w tym roku?
– Autopoprawka wniesiona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest krokiem w dobrym kierunku, choć wielka szkoda, że nie realizuje wszystkich postulatów przemysłu spożywczego na czele z przesunięciem wejścia systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 – mówi Marcin Hydzik, Prezes Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka.
Zwłoka w procedowaniu może mieć fatalne i kosztowne skutkiSystem kaucyjny jest przygotowywany od kilku lat. W projekcie ciągle następują zmiany i w zasadzie nic nie jest pewne. Nawet, to kiedy system będzie gotowy. 22 października br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, iż złożyło kolejną autopoprawkę.
Natomiast najważniejsza kwestia jest to, aby projekt nowelizacji ustawy kaucyjnej zawierający autopoprawkę został uchwalony jeszcze w tym roku i wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku. Tymczasem projekt UD45 ciągle nie wszedł pod obrady Rady Ministrów, a bez akceptacji tego grona skierowanie ustawy do Parlamentu jest niemożliwe. W ocenie ZPPM jeżeli Rada Ministrów nie podejmie decyzji na najbliższym posiedzeniu w dniu 29 października, będzie bardzo trudno zamknąć proces legislacyjny w tym roku.
Co to będzie oznaczać dla polskiego mleczarstwa? Powstanie absurdalna sytuacja, a której od 1 stycznia 2025 roku opakowania po mleku I jego przetworach będą włączone do systemu kaucyjnego, po czym po kilku tygodniach, czyli do czasu opóźnionego uchwalenia i wejścia w życie nowelizacji ustawy kaucyjnej z tego systemu będą usunięte. A przecież wejście do systemu oznaczać będzie koszty, obciążenia organizacyjne i finansowe, konieczność przygotowania sprawozdawczości. Czyli jednym słowem daleko posuniętą niepewność – komentuje Marcin Hydzik.
Trzeba przyspieszyć pracę nad systemem kaucyjnym
W związku z tym Związek Polskich Przetwórców Mleka gorąco apeluje, aby proces legislacyjny ruszył z miejsca i żeby zrobić wszystko w celu usunięcia zagrożenia chaosem, jaki nam grozi w przypadku nieuchwalenia nowelizacji ustawy kaucyjnej w tym roku.
Natomiast cieszy publiczne zapewnienie min. Sowińskiej, że z uwagi na proces notyfikacji projektu nowelizacji w KE, żadne duże zmiany w projekcie nie będą mogły być wprowadzone, co interpretujemy jako utrzymanie wyłączenia opakowań po mleku I jego przetworach z systemu kaucyjnego także podczas prac parlamentarnych – dodaje prezes Hydzik
Warto przypomnieć, że również Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity, w ubiegłym tygodniu apelował o przyspieszenie prac nad uchwalenie zmian w ustawie o systemie kaucyjnym i przypominał, jakie mogą być skutki opieszałości rządu.