Bankrutuje duża ekologiczna mleczarnia. Dostarczała sery do wielu sieci handlowych

Niemiecka ekologiczna mleczarnia specjalizująca się w przetwórstwie mleka koziego, głównie na sery – Monte Ziego – ogłosiła upadłość. W maju spółka z Badenii-Wirtembergii złożyła wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w sądzie rejonowym we Fryburgu – podaje Lebensmittelzeitung.

Firma sprzedawała ekologiczne sery kozie do sieci supermarketów. Teraz złożyła wniosek o upadłość
Firma w Teningen, około 20 kilometrów na północ od Fryburga, zaczynała jako jednoosobowa firma posiadająca 40 kóz. Ostatnio zatrudniało ponad 30 osób. Swoje sery wykonuje ręcznie. W maju br. serowarnia obchodziła swoje 25-lecie.
W 2018 r. serowarnia podała, że ​​przetworzyła prawie milion litrów mleka koziego i wyprodukowała 170 ton sera. Oprócz sklepów ekologicznych Monte Ziego zaopatruje także duże sieci sprzedaży detalicznej żywności, takie jak Kaufland, Edeka, Rewe i Billa w Austrii. Teraz przyszłość firmy jest niepewna.

Znaleźć inwestora dla ekologicznej serowarni
Trudności finansowe mają związek z upadłością spółki Biopulver GmbH – podaje Badische Zeitung, co potwierdził syndyk masy upadłościowej Thomas Kaiser. Firma specjalizuje się w suszeniu organicznego mleka koziego jako podstawy żywności dla niemowląt i była głównym klientem Monte Ziego. W październiku 2023 roku złożyli wniosek o upadłość i zaprzestali działalności. W rezultacie serowarnia straciła istotne dochody.
Według syndyka możliwe jest uratowanie serowarni. Trzeba znaleźć inwestora. 
Upadłości obu firm szczególnie mocno dotknęły także lokalnych rolników. Wiele gospodarstw przestawiło się na mleko kozie, aby zaspokoić popyt ze strony fabryk proszków organicznych i fabryk serów.

Upadłości niemieckich firm
Jak podają niemieckie media, coraz słabsza gospodarka jest przyczyną coraz większej liczby bankructw firm w tym kraju. Portal merkur.de przytacza dane, z których wynika, że tylko w pierwszych miesiącach 2024 roku ogłoszono ponad 3 tysiące upadłości. Liczba upadłości zgłoszonych w maju jest o 25,9% wyższa niż w maju 2023 r. W kwietniu 2024 r. wzrosła o 28,5% w porównaniu z kwietniem 2023 r. Oznacza to, że od czerwca 2023 roku niezmiennie notuje się dwucyfrowe tempo wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego.
 

Współpraca