Będzie nowy podatek dla producentów żywności. Ceny mogą pójść w górę

23.02.2023 -

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy powołujący Fundusz Ochrony Rolnictwa. Zdaniem producentów przełoży się to na konieczność wzrostu cen produktów spożywczych. Sami rolnicy, choć czekają na rozwiązanie ułatwiające odzyskanie pieniędzy, przyznają, że ma ono nie tylko same plusy.

Co roku, jak wynika z szacunków Ministerstwa Rolnictwa, do funduszu wpływać ma ok. 170 mln zł. To efekt tego, iż projekt zakłada naliczanie opłaty w wysokości 0,25% wartości netto kupowanych produktów. Płacić będą podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych. Uzbierane w ten sposób pieniądze mają być przekazywane rolnikom w sytuacji, gdy podmiot, któremu sprzedają produkty, zbankrutuje.

Ministerstwo policzyło również, że cena produktów spożywczych w wyniku wprowadzenia nowej opłaty podniesie się o 0,06%, ale nie wierzą w to sami producenci. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, zapłacić trzeba będzie również za cały system raportowania oraz obsługę ewentualnych kontroli, co przełoży się na wyższe obciążenia finalne.

Do pomysłu nowego podatku negatywnie odnosi się również Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która w rozmowie z DGP podkreśla, że rozwiązanie narzuci zbiorową odpowiedzialność na wszystkich kontrahentów rolników.

Rolnicy wyczekują takiego rozwiązania, bo jak sami twierdzą, procesy sądowe związane z upadłością ciągnął się długo, a majątek upadłych firm sprzedać jest trudno. Rolnicy podkreślają jednak, że nowe przepisy mogą mieć również negatywne konsekwencje, ponieważ rodzą ryzyko kolejnych upadłości producentów, dociskanych kolejnymi obciążeniami. To z kolei może spowodować spadek liczby odbiorców. Jak podkreśla DGP, istnieje obawa, że ich kontrahenci zaczną szukać surowców poza Polską, gdzie nowy podatek nie będzie obowiązywał.

(23.02.2023 za Wiadomości Handlowe)


Współpraca