Biogazownie szansą rozwoju dla sektora przetwórstwa rolno-spożywczego

W dniu 25 października 2023 r. odbyła się konferencja pt.: „Biogazownie szansą rozwoju dla sektora przetwórstwa rolno-spożywczego” zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców (PFPŻ ZP) oraz kwartalnik „Food-Lex”.

Pierwszą prezentację pt. „Odnawialne źródło energii i efektywna utylizacja odpadów biodegradowalnych z przemysłu rolno-spożywczego w kontekście redukcji śladu węglowego i produkcji zeroemisyjnej” wygłosiła Beata Wiszniewska, odpowiedzialna za obszar regulacji i rzecznictwa w Polskiej Grupie Biogazowej. W swoim wystąpieniu prelegentka odniosła się do wyzwań dla przemysłu przetwórstwa spożywczego -produkcji zeroemisyjnej oraz omówiła cykl produkcji biogazu, oraz biogaz jako środek do zeroemisyjnej produkcji.

„Proces przygotowania inwestycji - przygotowanie dokumentacji, pozyskiwanie pozwolenia na budowę, warunków przyłączenia do sieci, innych uzgodnień i decyzji administracyjnych”, przedstawił Marcin Laskowski, Prezes Polskiej Grupy Biogazowej Inwestycje Sp. z o.o.

Prelegent odniósł się do celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Omówił czym jest biogazownia rolnicza, przedstawił działanie biogazowni ~ 1 MW. W dalszej części swojej prezentacji przestawił przebieg procesu inwestycyjnego oraz jakie są niezbędne pozwolenia środowiskowe do produkcji biogazu.

Następnie Monika Rocławska, prawnik z Polskiej Grupy Biogazowej Inwestycje Sp. z o.o. podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat: „Wymagania dotyczące lokalizacji biogazowni/biometanowni, w tym wymagania terenowe, odległość do sieci elektroenergetycznej lub gazowej, dostępność mediów, drogi dojazdowe itd.”. Prelegentka wyjaśniła, przedstawiła i omówiła kryteria wyboru optymalnego terenu pod biogazownię, omówiła korzyści lokalizacji biogazowni przy zakładzie wytwórczym.

Kolejną prezentację pt. „Wykorzystanie potencjału pozostałości i odpadów z produkcji rolno-spożywczej do wytwarzania biogazu” przedstawił Łukasz Dudziak, Dyrektor ds. Zaopatrzenia i Logistyki w Polskiej Grupie Biogazowej Inwestycje Sp. z o.o. Serwis.

W swojej prezentacji odniósł się do sezonowości i dostępności surowców oraz przedstawił udział surowca w produkcji biogazu.

Ostatnią prezentację pt. „Opcje i perspektywy partnerstwa – współpraca między zakładem przemysłowym i firmą biogazową” omówiła Magdalena Myszczyszyn, Dyrektor ds. Partnerstwa i nowych rynków biogazu w Polskiej Grupie Biogazowej. Prelegentka przedstawiła opcje i perspektywy partnerstwa między zakładem przemysłowym i Polską Grupą Biogazową. Podczas wykładu zostały również omówione doświadczenia zdobyte podczas budowy i eksploatacji projektów biogazowych doprowadziły, które do opracowania kompleksowych rozwiązań biogazowych opartych na własnej, unikalnej technologii wytwarzania biogazu.

Konferencję prowadziła Dorota Kozłowska, dyrektor PFPŻ ZP ds. legislacji.

 


Współpraca