Branża mleczarska jest z zasady zinformatyzowana

19.11.2021 -

Branża mleczarska, podobnie jak inne gałęzie przemysłu spożywczego, może czerpać korzyści z wykorzystania nowych technologii w codziennej działalności. Dlatego też polskie firmy z tego obszaru są, co do zasady, zinformatyzowane - ocenia Jacek Punda, Senior Account Manager, Infor Polska.

Zwraca uwagę, że dość często stosowane przez nie rozwiązania technologiczne nie są jednak w stanie w pełni odpowiedzieć na wyzwania współczesnego rynku. Z jednej strony technologie z których korzystają są dość leciwe.

Brak niektórych funkcjonalności

Z tego powodu nie oferują sporej części funkcjonalności dostępnych w nowszych systemach. Nie są też tak skalowalne i elastyczne jak np. rozwiązania chmurowe. Na drugim biegunie są firmy mocno zinformatyzowane, których systemy są nowoczesne, lecz jednocześnie bardzo mocno skastomizowane. I choć na chwilę obecną zapewniają one satysfakcjonujący poziom obsługi informatycznej, to ze względu na wysoki poziom personalizacji, znacznie ograniczają możliwości korzystania z komplementarnego oprogramowania i aplikacji firm zewnętrznych, np. wyjątkowo istotnych dla branży mleczarskiej systemów PLM (ang. Product-Lifecycle Management – zarządzanie cyklem życia produktów), coraz częściej dostępnych w chmurze.

Firmy przekonują się do rozwiązań chmurowych

Jeśli chodzi o wykorzystanie cloud computingu, branża mleczarska, podobnie jak szereg innych sektorów przemysłowych w naszym kraju, jest na etapie wchodzenia w tę technologię. Od dłuższego czasu obserwujemy jednak, że w przypadku rozwiązań chmurowych korzyści biznesowe stają się ważniejsze niż ewentualne obawy. Pandemia jeszcze mocniej pokazała, że elastyczność, skalowalność, dostęp z każdego miejsca – czyli te elementy, które są wyróżnikiem usług cloud – są wyjątkowo istotne dla biznesu. Biorąc pod uwagę, że w przypadku sektora mleczarskiego mamy w naszym kraju do czynienia z postępującą konsolidacją, a coraz więcej firm prowadzi, bądź planuje ekspansję zagraniczną uważam, że sytuacja z wykorzystaniem chmury będzie ulegać stopniowej poprawie. Wraz ze wzrostem skali działalności rośnie potrzeba stosowania nowoczesnych systemów informatycznych klasy korporacyjnej, jak ERP, EAM, SCM czy wspomniany wyżej PLM. Dostępność, elastyczność i skalowalność systemów chmurowych oraz ich niezliczone funkcjonalności pozwalające budować przewagi konkurencyjne powoli przechylają skalę na ich korzyść.

Infor dla mleczarstwa

- Jako Infor proponujemy rozwiązania opracowane w oparciu o doświadczenia z pracy z wieloma klientami z konkretnej branży – w przypadku sektora spożywczego mowa tu o ponad 1.200 podmiotach. Oferowane przez nas rozwiązania dla branży spożywczej dostosowywane są do potrzeb poszczególnych mikroverticali, w tym właśnie sektora mleczarskiego. Infor Food & Beverage dla przemysłu mleczarskiego jest specjalnie zbudowanym i kompletnym pakietem rozwiązań opracowanych dla producentów mleka i przetworów mlecznych. Oferuje narzędzia i funkcjonalności zaprojektowane specjalnie dla tej branży, dzięki czemu pozwala zwiększyć szybkość wprowadzania produktów na rynek, wspiera optymalizację produkcji, operacji i planowania.

Narzędzia oferowane przez Infor Food & Beverage dla przemysłu mleczarskiego, umożliwiają m.in.:

  • tworzenie optymalnych harmonogramów produkcji,
  • planowanie zmienności związanych z wykorzystanie surowego mleka,
  • uzyskanie pełnego wglądu w wykorzystanie zbiorników,
  • planowanie procesów CIP (ang. clean in place – czyszczenie na miejscu),
  • uwzględnienie ograniczeń związanych z okresem przydatności do spożycia.

(19.11.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca