Cargill i ZELP wspólnie przeciw emisji metanu w mleczarstwie
11.06.2021 -
Cargill i ZELP (Zero Emission Livestock Project) połączyły siły, aby zaoferować europejskiej branży mleczarskiej innowacyjne rozwiązanie obniżające emisje metanu. Łącząc technologie utleniania metanu i przetwarzania danych, minimalizuje ono wpływ produkcji mleczarskiej na środowisko przy jednoczesnej poprawie warunków życia zwierząt.
Nawet 95% metanu wytwarzanego przez krowy jest wydzielane przez pysk i nos.
- Firma ZELP opracowała zakładane na pysk zwierzęcia urządzenie, które neutralizuje część wydychanego przez nie metanu.
- Cargill będzie wyłącznym dystrybutorem urządzenia na rynku mleczarskim w Europie.
Wytwarzany w zwierzęcych jelitach metan, naturalny produkt uboczny procesu trawienia paszy przez bydło, jest wydzielany przez pysk i nos. Korzystając z inteligentnej technologii, firma ZELP opracowała zakładane na pysk zwierzęcia urządzenie, które neutralizuje część wydychanego przez nie metanu. Firma Cargill będzie wyłącznym dystrybutorem innowacyjnego urządzenia na rynku mleczarskim w Europie.
– Pragnąc wywrzeć pozytywny wpływ na naszą planetę, hodowcy i agrobiznes szukają sposobów na ograniczenie emisji metanu, które umożliwią im jednocześnie wykarmienie rosnącej rzeszy ludzi – mówi Delphine Melchior, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i jakości w dziale żywienia zwierząt i akwakultury firmy Cargill – Dzięki współpracy z ZELP możemy przyczynić się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych związanych z hodowlą zwierząt.
Emisja metanu
Nawet 95% metanu wytwarzanego przez zwierzę jest wydzielane przez pysk i nos. Urządzenie ZELP, które można łatwo przymocować do zwykłego postronka, przechwytuje i utlenia wydzielany gaz.
– Łączymy przetwarzanie danych z jedyną w swoim rodzaju technologią katalityczną, aby ograniczyć emisje metanu i poprawić jakość życia zwierząt – tłumaczy Francisco Norris, założyciel i dyrektor generalny ZELP – Stale zwiększamy wydajność naszej technologii, która może potencjalnie ograniczyć emisje metanu aż o 53 procent. Przeanalizowaliśmy również wpływ naszego urządzenia na zachowanie zwierząt i nie dostrzegliśmy żadnego negatywnego wpływu na wydajność produkcji, proces przeżuwania, czas trwania odpoczynku i aktywności czy też ilość przyjmowanego pokarmu.
Dobrostan zwierząt
Oprócz korzyści dla środowiska opracowane przez ZELP urządzenie poprawia warunki życia zwierząt, dając hodowcom więcej informacji na temat ich zdrowia i wydajności. Poza monitorowaniem oddechu i emisji metanu u zwierzęcia technologia ta rejestruje bowiem całą gamę danych behawioralnych i fizjologicznych. Funkcje gromadzenia danych mogą pozwolić hodowcom podnosić wydajność, wykrywać przegrzanie organizmu u zwierzęcia, a także przewidywać choroby i zapobiegać im. Poza tym otrzymują oni bardziej szczegółowe informacje dotyczące trawienia, optymalizacji karmienia i efektywności wykorzystania paszy.
W najbliższych miesiącach Cargill i ZELP przeprowadzą dodatkowe testy nowego urządzenia w Centrum Badań i Rozwoju Cargill oraz na Uniwersytecie w Wageningen, jednej z wiodących na świecie uczelni zajmujących się rolnictwem, środowiskiem i zdrową żywnością. Po ukończeniu testów firmy planują wprowadzić urządzenie ZELP na rynek w drugiej połowie 2022 r.
Nowe technologie
– Nasza współpraca z ZELP oraz rola, jaką odgrywają w niej nowe technologie, stanowią część szerszej strategii zmierzającej do przyspieszenia realizacji naszych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju dla klientów i konsumentów – mówi Sander van Zijderveld, kierownik ds. marketingu strategicznego i technologii hodowli bydła na Europę Zachodnią w firmie Cargill – Technologia ZELP to idealne uzupełnienie szeroko zakrojonych badań w zakresie metod redukcji emisji metanu oraz wszechstronnej wiedzy, jaką zdobyliśmy na ten temat.
(11.06.2021 za portalspozywczy.pl)