Co dalej z ukraińskimi kontrolami polskiego eksportu mleczarskiego?
13.06.2023 -
W pierwszych dniach czerwca br. pojawiła się informacja, jakoby Ukraina przymierzała się do wprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej polskich produktów mleczarskich wjeżdżających na teren tego państwa. Zapytaliśmy ministerstwo, czy zostało oficjalnie poinformowane o tych planach.
Nie ma oficjalnej informacji o zmianie kontroli eksportu na Ukrainę
Jak powiedział Dariusz Mamiński, radca wydziału prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, MRiRW nie otrzymało od polskich lub ukraińskich organów informacji o zmianach w zasadach kontroli polskiego mleka i produktów mlecznych przez stronę ukraińską.
W przypadku eksportu z Polski do Ukrainy mleka i produktów mlecznych, każdej przesyłce ww. asortymentów kierowanej na ten rynek towarzyszy świadectwo zdrowia, którego wzór został uzgodniony pomiędzy właściwymi władzami Ukrainy i Komisją Europejską, a wystawiane jest przez urzędowego lekarza weterynarii. Wersje papierowe świadectw towarzyszą wszystkim przesyłkom kierowanym do Ukrainy - mówi Dariusz Mamiński
Eksportowa certyfikacja weterynaryjna prowadzona przez polską Inspekcję Weterynaryjną odbywa się niezależnie od procedur w zakresie kontroli towarów stosowanych po stronie ukraińskiej.
Ukraina chciała już wcześniej chronić swoją produkcję mleczarską
Ponadto, już przed agresją Rosji w Ukrainie, władze Ukrainy rozważały wprowadzenie zakazu importu niektórych artykułów mleczarskich pochodzących z Polski. Argumentowano to koniecznością ochrony rodzimej produkcji mleczarskiej.
Strona polska o tej sprawie powiadomiła Komisję Europejską, temat był przedmiotem dyskusji na forach UE, a w efekcie strona Ukraińska świadoma zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej zawartej z Unią Europejską, odstąpiła od wprowadzenie w życie powyższych ograniczeń.
Niski polski import z Ukrainy produktów mleczarskich
Jak wynika z danych handlowych Ministerstwa Finansów, przywóz zarówno surowca mlecznego, jak i artykułów mleczarskich z Ukrainy do Polski, pomimo odnotowanego w ostatnim roku wzrostu, utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie w stosunku do wielkości krajowej produkcji. Rynek ukraiński stanowi natomiast dla polskiej branży mleczarskiej jeden z ważniejszych kierunków eksportu, zwłaszcza w zakresie serów i twarogów oraz jogurtów i napojów fermentowanych. W 2022 r. wywieziono z Polski na Ukrainę m.in. 17,5 tys. ton serów i twarogów, 7,5 tys. ton jogurtów oraz 8,2 tys. ton mleka spożywczego i śmietany, a łączna wartość eksportu polskich artykułów mleczarskich osiągnęła na tym kierunku wartość 107,9 mln euro.
Natomiast import z Ukrainy surowego mleka i śmietany (kod 0401) w 2022 r. wyniósł 3,4 tony. Ogółem w 2022 r. zaimportowano do Polski 204,6 tys. surowego mleka i śmietany, w tym najwięcej mleka pochodziło z Litwy: 115,6 tys. ton, Niemiec: 29,8 tys. ton, Słowacji: 192 tys. ton oraz Republiki Czeskiej: 15,8 tys. ton. Należy również naznaczyć, że w 2022 r. wyeksportowano z Polski 842,3 tys. ton surowego mleka i śmietany.
W okresie: styczeń-marzec 2023 r. odnotowano znikomy, wynoszący 1 tonę import mleka i śmietany z Ukrainy. Ogółem w pierwszych trzech miesiącach br. sprowadzono do Polski około 49 tys. ton mleka surowego z innych państw. Najwięcej tego surowca sprowadzono z Litwy: 23 tys. ton, Niemiec 7,1 tys. ton, Słowacji: 4,2 tys. ton oraz z Republiki Czeskiej: 3,1 tys. ton. Dla porównania w tym samym okresie sprzedano z Polski za granicę 198,5 tys. ton surowego mleka i śmietany.
Import produktów mleczarskich nie jest zagrożeniem dla polskiej branży mlecznej
Z powyższych danych wyraźnie wynika, że wielkość importu produktów mlecznych z Ukrainy nie tylko nie stanowi zagrożenia dla polskiego rynku mleka, ale jest wręcz znikoma w porównaniu z ilością polskich produktów mleczarskich trafiających na rynek Ukrainy.
Mając powyższe na uwadze, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podzielało stanowisko prezentowane w kwietniu br. przez krajowe organizacje sektora mleczarskiego opowiadające się za nieprzedłużaniem obostrzeń w handlu produktami mleczarskimi pomiędzy Polską i Ukrainą - mówi Dariusz Mamiński
(13.06.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)