Co system kaucyjny oznacza dla polskiego konsumenta?

13.11.2021 -

Co oznacza system kaucyjny w praktyce? Jak będziemy robić zakupy? O tym podczas FRSiH opowiadała Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Środkowej i Północnej, TOMRA.

System kaucyjny - jaki będzie?

- System na pewno oznacza zmiany dla konsumenta. Opakowania objęte systemem kaucyjnym będą obarczone dodatkową opłatą rzędu kilkudziesięciu groszy. W momencie zakupu napoju będziemy musieli ją zapłacić. W momencie oddania opakowania, kaucję będziemy odzyskiwać. Opakowania będziemy oddawać albo do maszyny albo bezpośrednio obsłudze sklepu. Kaucję odzyskamy w formie vouchera na zakupy albo gotówki. Szczegóły działania systemu nie zostały jeszcze opublikowane - tłumaczy Anna Sapota.

Czy sklep będzie zatem zobowiązany do podania dwóch cen - produktu i oddzielnie opakowania?

- Widzimy na rynkach, na których już działają takie systemy, że bardzo ważne jest wyszczególnienie kwoty kaucji, aby konsument wiedział ile wynosi ta dodatkowa kwota, która później do niego wróci - wyjaśnia.

W jakich krajach UE takie systemy działają najlepiej?

- W tej chwili system kaucyjny działa w 10 krajach i w większości z nich osiąga świetne efekty czyli powyżej 90% poziomu zbiórki. To są takie kraje jak np. Niemcy, Szwecja, Norwegia, Łotwa, Estonia. Od stycznia system zacznie działać na Słowacji. Coraz więcej krajów Unii decyduje się rozwiązanie kaucyjne - mówi Anna Sapota.

(13.11.2021 za dlahandlu.pl)


Współpraca