Czy wprowadzenie systemu kaucyjnego powinno być przesunięte? Przedsiębiorcy apelują do rządu

15.01.2024 -

Rynek nie jest odpowiednio przygotowany na zastosowanie nowych regulacji dotyczących systemu kaucyjnego – przekonuje Polska Izba Handlowa i zwraca się do Rady Ministrów z wnioskiem o przesunięcie wejścia w życie ustawy co najmniej o rok.

Lista biznesowych priorytetów. Czym w pierwszej kolejności powinien zająć się rząd?

W grudniu Polska Izba Handlowa przesłała do Rządu listę 10 postulatów, które zdaniem przedsiębiorców powinny zostać uwzględnione w agendzie ministerialnych prac. Sugestie dotyczyły m.in. zasięgania opinii biznesu przy tworzeniu prawa, niedziel handlowych czy zmiany progu przestępstwa kradzieży. Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami PIH przygotowała dla Rady Ministrów kolejne propozycje

pilnych rozwiązań, tym razem dotyczące systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Przygotowane przez Izbę zalecenia dotyczą:

Zniesienie VAT-u od kaucji w systemie kaucyjnym

Obecne przepisy ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która ma wejść w życie z początkiem 2025 r., zakładają zmiany w rozliczeniach VAT dla określonych typów opakowań wielokrotnego użytku (głównie opakowań szklanych). Przepisy te budzą sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców. W praktyce oznaczają one, że do kaucji za butelki szklane będzie doliczany podatek VAT.

Kwestia opodatkowania VAT w systemie kaucyjnym może prowadzić do dodatkowych obciążeń nie tylko organizacyjnych, lecz także finansowych dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu towary w opakowaniach zbieranych w ramach systemu kaucyjnego. Zbiórka odpadów będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, które będą ponosić przedsiębiorcy prowadzący placówki handlu detalicznego.

Wydłużenie okresu wprowadzenia systemu kaucyjnego

Mając na uwadze poziom zaawansowania rynku w realizację założeń systemu kaucyjnego, jesteśmy przekonani, że wejście ustawy w obecnym kształcie już od 1 stycznia 2025 roku będzie powodem dużych problemów organizacyjnych dla podmiotów funkcjonujących na rynku detalicznym, hurtowym oraz producentów wprowadzających produkty po napojach na polski rynek, co do których przedmiotowa ustawa nakłada obowiązki pod rygorem kar finansowych.

Wszystkie obecne niejasności przekładają się na brak jasnych rekomendacji do odpowiedniego przygotowania się sklepów do realizacji systemu kaucyjnego. Brak jasnych uregulowań funkcjonowania systemu kaucyjnego doprowadzi do problemów organizacyjnych oraz finansowych wielu przedsiębiorców, na których spoczywa obowiązek pobierania i zwrotu kaucji klientom placówek handlowych, co niestety wydaje się jedynym pewnym uregulowaniem w ustawie, wraz z konsekwencjami za brak realizacji.

Apelujemy o przesunięcie wejścia w życie ustawy co najmniej o rok, biorąc pod uwagę wątpliwości i ryzyka wprowadzenia w tym kształcie systemu kaucyjnego w Polsce.

(15.01.2024 za portalspozywczy.pl/Polska Izba Handlowa)


Współpraca