Danone: Obecnie rynek energii jest nieprzewidywalny

28.02.2023 -

Biorąc pod uwagę rekordową dynamikę zmian, jaką obserwowaliśmy w minionym roku, stawianie prognoz na kolejny rok jest niezwykle trudne. Szczególnie, że rynek energetyczny jest kształtowany pod wpływem wielu czynników – w tym geopolitycznych i makroekonomicznych - które charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością – mówi Grzegorz Bobek, Kierownik ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, grupa spółek Danone.

Energia to koszty

Bez wątpienia znaczenie dla tego rynku będą miały również inne czynniki, czego przykładem może być wpływ dostępności i jakości węgla, co przełoży się na jego ceny na światowych rynkach.

Od zawsze patrzymy na zużycie energii elektrycznej i cieplnej zarówno przez pryzmat kosztów, jak i wpływu na środowisko naturalne, w tym na klimat. Takie podejście jest częścią naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Dlatego nieustannie poszukujemy jak najwyższej efektywności w zarządzaniu zużyciem mediów, inwestujemy w nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie funkcjonowania niemal wszystkich procesów operacyjnych, w tym zarządzania liniami produkcyjnymi i infrastrukturą w naszych zakładach - mówi Grzegorz Bobek

Kluczem jest efektywność energetyczna

Firma prowadzi audyty efektywności energetycznej, jednocześnie stosując nowoczesne programy, które np. monitorują pracę maszyn, zapobiegając potencjalnym wyciekom ciśnienia w instalacjach sprężonego powietrza. Danone stosuje też systemy sterujące temperaturą pomieszczeń, które eliminują zbędne zużycie energii np. w biurach podczas weekendów, czy oświetlenie strefowe, czujniki ruchu i systemy odzysku ciepła. Poza nieustannym doskonaleniem własnego sposobu działania, kierownictwo firmy stawia też na długofalowe rozwiązania, które wybiegają w przyszłość. Kilka lat temu podjęto decyzję o korzystaniu z OZE.

Obecnie 100% energii elektrycznej, wykorzystywanej przez wszystkie siedem fabryk grupy spółek Danone w Polsce, pochodzi ze źródeł odnawialnych, z tego 55% pochodzi z farmy wiatrowej w Jóźwinie, pozostałe 45% kupujemy na wolnym rynku z gwarancją, że energia ta również pochodzi ze źródeł odnawialnych (zielona energia) - wyjaśnia Grzegorz Bobek

Inwestycje w OZE potrzebują wsparcia

Zdaniem Kierownika ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Danone, tego rodzaju inwestycje mają ogromne znaczenie dla obecnego i przyszłego bezpieczeństwa energetycznego, są wręcz niezbędne – szczególnie w kontekście kurczących się i coraz trudniej dostępnych zasobów naturalnych w postaci paliw kopalnych, które stanowią fundament obecnego systemu.

Poza względami ekologicznymi, do głosu dochodzą również względy ekonomiczne – złoża paliw kopalnych są coraz trudniej dostępne, co przekłada się na wzrost cen. Wprowadzanie rozwiązań w zakresie energii odnawialnej wymaga inwestycji, a te z kolei wymagają nakładów finansowych, adekwatnych rozwiązań prawnych i systemowych. W tym kontekście ogromne znaczenie ma tworzenie takich uwarunkowań, aby inwestowanie w OZE było opłacalne.

Naszym zdaniem konieczne jest uwolnienie puli środków pomocowych i skierowanie części z nich do przetwórców, w tym dużych przedsiębiorców, na inwestycje proekologiczne, na przykład biogazownie utylizujące generowane odpady organiczne, jednocześnie wytwarzające w skojarzeniu energię elektryczną i ciepło a także wysoce wartościowe nawozy organiczne - uważa Grzegorz Bobek.

(28.02.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca