Danone: Przemiany rynku energii dotyczą wszystkich

07.03.2023 -

Rosnące ceny energii od zawsze były, są i będą powodem do zaniepokojenia oraz troski bezwzględnie dla wszystkich: zarówno małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych, ale też dla zwykłych obywateli – mówi Grzegorz Bobek, kierownik ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, grupa spółek Danone.

Jesteśmy w przełomowym etapie przemiany energetycznej

Zauważa, iż istnieje wiele czynników wpływających na ogólnie rozumiany rozwój oraz jego tempo, natomiast ceny energii są zawsze istotnym elementem determinującym tę dynamikę. Istnieje też szereg działań, które mogą łagodzić skutki takich zmian, i w obecnej dobie niemal każdy przedsiębiorca podjął odpowiednie kroki w tym kierunku.

Aby te wysiłki generowały większe korzyści, konieczne są działania na szeroką skalę i sięgające długiego horyzontu czasowego. Analizując sytuację z tej perspektywy, zauważalna jest pewnego rodzaju przełomowość etapu, w którym obecnie się znajdujemy.

Społecznie dostrzegamy ograniczenia obecnego systemu i jednocześnie uświadomiliśmy sobie konieczność rozwoju innowacyjnych technologii wytwarzania energii, ciepła oraz nowoczesnego i ekologicznego transportu - mówi Grzegorz Bobek

Nikt nie przewidzi jak będzie wyglądał świat za 20 lat

Jego zdaniem wszystko wskazuje, że za 20 lat rzeczywistość energetyczna kraju, kontynentu czy wręcz świata może zmienić się diametralnie. Jednocześnie biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju technologii, 20 lat wydaje się tak odległą perspektywą, że raczej nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak może wyglądać świat za dwie dekady. Natomiast z całą pewnością można stwierdzić, że nadal będziemy potrzebować energii by utrzymać obecny komfort życia.

Jednak z uwagi na ograniczenia ilościowe i jakościowe paliw kopalnych, wszystko wskazuje na to, że ich rola w modelach energetycznych będzie maleć. Naturalną konsekwencją tej sytuacji będzie dynamiczny wzrost udziału wszelkich typów OZE. Jednocześnie spodziewałbym się także, że w tym czasie mogą pojawić się nowe, dzisiaj jeszcze nieznane, nie rozpowszechnione bądź niedostępne technologie oraz źródła pozyskiwania czy wytwarzania przyjaznej środowisku i bezpiecznej energii - mówi kierownik ds. Ochrony Środowiska i Żrównoważonego Rozwoju Danone.

Danone podkreśla poszanowanie dla zasobów naturalnych

Podkreśla, że firma Danone od wielu lat znajduje się w czołówce podmiotów, które we wszystkich obszarach swojej działalności, koncentrują się na poszanowaniu zasobów naturalnych.

Na tym polu dalece wykraczamy poza analizę bezpośredniego wpływu naszych procesów na środowisko. Nawiązujemy, rozwijamy oraz zacieśniamy współpracę z naszymi partnerami biznesowymi (w ramach całego łańcucha dostaw), którzy również włączają się w realizację celów środowiskowych czy społecznych. Jest to o tyle ważne, że wpływ środowiskowy na przykład naszych dostawców czy przewoźników jest nieodłącznym elementem także i naszego wpływu - mówi Grzegorz Bobek

Danone wspiera rolnictwo regeneratywne

Przykładem takiego podejścia może być wspieranie dostawców mleka we wprowadzaniu praktyk rolnictwa regeneratywnego, czyli praktyk rolnych, które mają na celu przywrócić glebom żyzność. Obecnie już połowa mleka, jakie trafia do produktów mlecznych Danone w Polsce, pochodzi z gospodarstw, w których obecne są praktyki regeneratywne.

Podobnie rzecz ma się z dostawcami opakowań oraz usług, w tym transportowych – efektywny i niskoemisyjny transport wpływa korzystnie na obniżenie np. emisji gazów cieplarnianych. Do wdrażania rozwiązań korzystnych dla środowiska firma zachęca również swoich kontrahentów.

Podsumowując, wraz z naszymi partnerami biznesowymi budujemy pewnego rodzaju koalicję przedsiębiorców zorientowanych pro środowiskowo, których wspólnym celem jest działanie w sposób zrównoważony - dodaje.

(07.03.203 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca