Danone przeznaczy 10 mln złotych na wsparcie rolników W planach kolejne działania
Do końca 2025 r. spółka Danone przeznaczy ponad 10 mln złotych na wsparcie dostawców mleka, z którymi współpracuje, co przyczyni się do obniżenia emisyjności rolnictwa – ogłosił właśnie Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój, podczas odbywającego się w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei. Program „DAN-Agri”, obejmujący finansowe i merytoryczne wsparcie w transformacji gospodarstw, to odpowiedź firmy na wyzwania środowiskowe i społeczne oraz dowód na zaangażowanie w transformację polskiego rolnictwa.
Program „DAN-Agri” zakłada realizację działań mających na celu obniżenie emisyjności gospodarstw rolniczych, z którymi współpracuje Danone. Wśród nich jest dofinansowanie i wsparcie merytoryczne w budowie biogazowni rolniczych oraz zapewnienie dodatków paszowych, które wpływają na obniżenie emisji metanu.– W strategię DANONE wpisane są ambitne cele środowiskowe. Aby je spełnić, musimy uwzględnić wszystkie etapy życia produktu, od momentu powstania jego składników. Chcemy aktywnie partycypować w zmianach, które czekają w związku z tym rolnictwo. Bierzemy w dużej mierze na siebie ciężar inwestycji, jakie czekają dostawców mleka. „DAN-Agri” jest wyrazem naszego całościowego podejścia do wytwarzania żywności w sposób maksymalnie zrównoważony oraz zaangażowania w realizację łączącej wszystkie spółki DANONE wizji One Planet. One Health. - mamy tylko jedno zdrowie i jedną planetę – wyjaśnia Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
Integracja w trosce o przyszłość
Spółka Danone współpracuje z 120 gospodarstwami, ok. 80% z nich jest związanych z firmą od początku jej obecności w Polsce. Mleko przetwarzane w Fabryce produktów mlecznych Danone w Bieruniu, będącej jednym z największych zakładów produkcyjnych Danone na świecie, pochodzi wyłącznie od krajowych dostawców. Powstające tam produkty trafiają do sklepów w Polsce, a także w 24 innych krajach.
W ramach zaangażowania Danone w wyzwania rolnictwa, we współpracy z Koalicją Klimatyczną powstanie także Społeczny Pakt dla Rolnictwa łączący niezależnych ekspertów, firmy komercyjne i decydentów. W planach na kolejne lata Danone zaplanował również premie dla rolników stosujących w gospodarstwach praktyki rolnictwa regeneratywnego. Danone deklaruje także dalsze wsparcie kobiet w rolnictwie, m.in. w ramach programu EWA – Empower Women in Agriculture (Wzmocnienie Kobiet w Rolnictwie), realizowanego we współpracy z EIT Food.
Kolejny krok w stronę obniżenia emisyjności
Danone chce globalnie zredukować do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych, a założone cele zostały pozytywnie zweryfikowane zgodnie z metodyką SBTI. Elementem tego jest ogłoszone na początku 2023 zobowiązanie do redukcji emisji metanu, zakładające ograniczenie o 30% emisji, wynikającej z procesu pozyskiwania świeżego mleka[3]. Jest to niezwykle istotne, bowiem przez pierwsze 20 lat po dotarciu do atmosfery metan jako gaz cieplarniany ma ponad 80 razy większą moc grzewczą niż dwutlenek węgla. Według IPCC przyniesie to natychmiastowe korzyści dla klimatu.
Z uwagi na fakt, że 20% emisji metanu pochodzi od przeżuwaczy (krów mięsnych i mlecznych, kóz, owiec), tak ważne jest zapewnienie zwierzętom bezpiecznego, a przy tym dobrego dla planety wsparcia w ich ograniczeniu. W ramach programu „DAN-Agri” Danone zapewni swoim dostawcom mleka finansowanie dodatku do paszy Bovaer®, który pozwala obniżyć emisje metanu z przewodu pokarmowego oraz przyczynia się do istotnego i natychmiastowego zmniejszenia wpływu mięsa, mleka i produktów mlecznych na środowisko. W przypadku krów mlecznych, średnie ograniczenie emisji z chowu wynosi 30%. Tegoroczne działania Danone w tym zakresie wyprzedziły już początkowy plan – do końca bieżącego roku dodatkami paszowymi objętych zostanie łącznie około ok. 30% pogłowia dostawców mleka Danone. W kolejnych latach program ma objąć nawet 60% dostawców.
Bovaer® to także oszczędność ekwiwalentów dwutlenku węgla netto, wynosząca średnio 1 tonę na krowę mleczną rocznie, co odpowiada zaoszczędzeniu równowartość 127 000 cykli ładowania smartfona, zaś podawanie Bovaer® trzem krowom jest odpowiednikiem eliminacji z dróg jednego samochodu rodzinnego.
Wsparcie szyte na miarę
Na pomoc finansową oraz merytoryczną mogą liczyć także dostawcy mleka, którzy zdecydują się na budowę biogazowni rolniczej. By ułatwić ten proces, Danone rozpoczął już szkolenia dotyczące zarządzania taką inwestycją (dokumentacja, wnioski) i zapewnił wsparcie firmy zewnętrznej, przeprowadzającej analizę potencjału na bazie indywidualnych uwarunkowań gospodarstw. Uruchomienie wsparcia finansowego jest możliwe jeszcze w tym roku, w zależności od decyzji danego rolnika o realizacji inwestycji.
W ramach programu „DAN-Agri” prowadzone są także działania obejmujące testowanie innowacyjnych praktyk rolniczych, mających za zadanie zredukować emisyjność z gospodarstwa przy jednoczesnej optymalizacji zarządzania obornikiem. - Zdajemy sobie sprawę, że transformacja gospodarstwa to wyzwanie zarówno ekonomiczne, jak i organizacyjne, angażujące przede wszystkim rolników. Dlatego w latach 2024-2025 inwestujemy w promowanie i angażowanie dostawców w projekty wspierające tę transformację, np. rolnictwo precyzyjne, mapowanie pól, analizę gleb, wsparcie w zarządzaniu stadem, audyty mające na celu ustalić stan gospodarstwa, fachowe doradztwo czy materiały informacyjne. Wszystko po to, by w kolejnych latach przyznać dostawcom stosującym w swoich gospodarstwach praktyki rolnictwa regeneratywnego specjalne premie – podkreśla Marek Sumiła.
Jak wynika z zakończonego pod koniec 2023 roku audytu 79% współpracujących z Danone rolników stosuje praktyki regeneratywne, a 30% wdrożyło je na poziomie zaawansowanym. Jednocześnie audyt pokazał, że 90% mleka, jakie firma kupuje od rolników na potrzeby wytwarzania produktów mlecznych w Polsce, pochodzi z gospodarstw, w których obecne są te praktyki.
Upowszechnianie praktyk regeneratywnych wpływa na poprawę jakości gleby, co jest niezwykle ważne, bowiem stanowi ona podstawę 95% żywności, po którą sięgamy każdego dnia. Zdrową glebę charakteryzuje wysoka różnorodność mikroorganizmów, mających m.in. wpływ na przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Kolejną korzyścią jest zatrzymywanie w niej CO₂, a także wody, przez co staje się bardziej odporna na zmiany klimatu i suszę.
Rolnictwo na agendzie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej
Wspólną inicjatywę Koalicji Klimatycznej i Danone, Pakt dla rolnictwa, zapoczątkował dr hab. inż. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizujący się m.in. w polityce klimatycznej i integracji jej celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego. Zaproszenie do współpracy zostanie skierowane do przedstawicieli władz, tj. Ministerstwo Rolnictwa czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, prywatnych i zrzeszonych przedstawicieli rolników, producentów i sieci handlowych, instytucji finansowych, a także organizacji branżowych, konsumenckich i przedstawicieli świata nauki. Eksperci chcą zaangażować się m.in. w przygotowanie listy priorytetów rolniczych na czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, rozpoczynającej się wraz z nadejściem 2025 roku.
Grupa spółek DANONE troskę o stan środowiska, a także wsparcie interesariuszy stawia wysoko na agendzie. Wyrazem tego jest m.in. zapoczątkowane w latach 70. XX wieku podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego. Firma przyjęła wówczas sposób działania, który łączy rozwój biznesu z troską o zdrowie ludzi i zasoby planety. Realizację tej misji potwierdza m.in. fakt, że wszystkie podmioty wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce dołączyły właśnie do międzynarodowego ruchu Benefit Corporations i otrzymały certyfikat B Corp. W restrykcyjnym procesie zewnętrznej weryfikacji osiągnęły imponujący wynik 108,7 punktów. Ta prestiżowa forma weryfikacji potwierdza zaangażowanie w wykorzystanie biznesu jako narzędzia do wdrażania pozytywnych zmian społecznych i środowiskowych.