Danone w Bieruniu wprowadził innowacyjne rozwiązanie IT

11.06.2021 -

Automatyzacja produkcji i ERP, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa, to bardzo ważny element architektury cyfrowej fabryki - mówi Rafał Piwowarski, Dyrektor Fabryki Danone w Bieruniu.

W Bieruniu Danone zakończył właśnie budowę nowoczesnej sieci OT, gwarantującej ochronę i bezpieczne połączenie wszystkich podzespołów dużego systemu.

  • To rozwiązanie ma być standardem wykorzystywanym przez inne fabryki w Europie i na świecie.
  • Na szczeblu centralnym spółek Danone powstał program mający na celu wsparcie obecnych i nadchodzących zmian (Future Skills)

Przede wszystkim dlatego, że zapewnia płynną komunikację różnych elementów systemu pomiędzy sobą, eliminuje tzw. błędy ludzkie i gwarantuje synergię.

- W Bieruniu zakończyliśmy właśnie budowę nowoczesnej sieci OT, gwarantującej nam ochronę i bezpieczne połączenie wszystkich podzespołów dużego systemu, zbieranie danych oraz, co ważne dla rozwoju naszej fabryki, nieograniczoną możliwość rozbudowy w przyszłości. Jednocześnie jesteśmy obecnie na etapie poszukiwania skrojonego na miarę i jednocześnie uniwersalnego rozwiązania informatycznego typu MES – M

Innowacyjny system

Podkreśla, że zakład działa w tym obszarze w ścisłym porozumieniu i przy wsparciu zespołu centralnego Danone, jako że to rozwiązanie ma być standardem wykorzystywanym przez inne fabryki w Europie i na świecie. - Docelowo nasz MES będzie zintegrowany z istniejącym już systemem ERP (SAP), przekazując w sposób automatyczny wszystkie dane z poziomu hali produkcyjnej i magazynów fabrycznych. Planowana data wdrożenie MES w naszym zakładzie to początek 2022 - mówi Rafał Piwowarski.

Ludzie filarem zmian

Zapytany, jak w związku z rozwojem systemów ERP, zmieniają się potrzeby kadrowe, powiedział, że ludzie stanowią dla firmy najważniejszy filar każdego procesu, również procesu zmiany. - Jest tak również w przypadku transformacji cyfrowej do Przemysły 4.0. W Bieruniu stawiamy przede wszystkim na wewnętrzny system szkoleń oraz przekwalifikowania, które są niezbędne w procesie każdej zmiany - zauważa.

- Opracowaliśmy kompleksowy system oraz przydzieliliśmy odpowiednie zasoby, a także dedykowane miejsce w fabryce – tzw. fabryczny Uniwersytet, żeby wraz z postępem transformacji 4.0, wyposażać naszych pracowników w niezbędne kompetencje i umiejętności. Na szczeblu centralnym spółek Danone również powstał program mający na celu wsparcie obecnych i nadchodzących zmian (Future Skills) - wymienia dyrektor Piwowarski.

(11.06.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca