Do 1 lipca trwa nabór o dopłaty bezpośrednie dla rolników

860 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło do ARiMR, do 4 czerwca br. Nabór trwa do 1 lipca. Nabór wniosków prowadzony jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych – poinformowała we wtorek Agencja.

Nabór wniosków prowadzony jest drogą elektroniczną
Na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym, czyli za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc.

Nabór wniosków prowadzony jest drogą elektroniczną. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Bezpłatną pomocą służą również eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. W życie weszły już zapowiadane wcześniej zmiany w zasadach dotyczących warunkowości.

Modyfikacje przepisów dotyczą, m.in.: zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości; minimalnej okrywy glebowej w najwrażliwszych okresach; zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych; minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, zachowania elementów krajobrazu oraz zakazu przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków.
 

Będzie nowa płatność dla małych gospodarstw
Ustawa o Planie Strategicznym wprowadza m.in. się nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji", Rolnicy realizujący ten ekoschemat będą otrzymywali płatność za wyłączenie z produkcji gruntów ornych do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi ok. 126,52 euro/ha, tj. ok. 563 zł/ha.

Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności. Na tym obszarze będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym wypasu i koszenia) oraz stosowania środków ochrony roślin.

Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 31 sierpnia br.
Będzie też nowa płatność – dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.
 

Współpraca