Dramatycznie niskie ceny masła i mleka w skupie interwencyjnym. Czy to się zmieni?
Aktualne ceny mleka w skupie interwencyjnym są na dramatycznie niskim poziomie. Stawka za masło nie pokrywa nawet połowy obecnych rynkowych cen. Również cena za odtłuszczone mleko w proszku jest niższa niż na rynku. Czy jest szansa na wzrost interwencyjnych cen skup mleka?
Kolosalne różnice między cenami masła i mleka na rynku, a stawkami w skupie interwencyjnym
– Zakłady mleczarskie i producenci mleka ponoszą niespotykane do tej pory koszty produkcji (ceny energii elektrycznej, gazu, nawozów itp.) Ceny interwencyjnego skupu mleka ustalone w rozporządzeniu Rady UE z grudnia 2013 r. są za niskie i nie przystają do rzeczywistości – zauważa Daniel Milewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Siedlec.
W interpelacji poselskiej do ministra rolnictwa wyliczą, że ceny interwencyjnego skupu mleka ustalone w unijnych przepisach są za niskie i nie przystają do rzeczywistości, ponieważ za masło wynoszą 221,75 EUR/100 kg, a za odtłuszczone mleko w proszki (OMP) 169,80 EUR/100 kg. Tymczasem w Polsce pod koniec marca wg resortu rolnictwa za masło płacono 482 EUR/100 kg, a za OMP 257 EUR/100 kg. Oznacza to, że stawki interwencyjnego skupu masła stanowią zaledwie 46% aktualnych cen rynkowych. W przypadku OMP jest to 2/3 obecnych cen.
Jak Wojciechowski tłumaczy niskie ceny mleka i masła w skupie interwencyjnym?
W odpowiedzi Czesław Siekierski, minister rolnictwa podał, że w 2023 r., przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa kilkukrotnie zwracali się z prośbą o zaplanowanie procesu legislacyjnego, którego celem byłoby uaktualnienie cen interwencyjnych, nie spotkało się to jednak z poparciem na forum unijnym. Postulat ten był formułowany zarówno podczas forum Rady UE, jak i bezpośrednio kierowany do Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza UE ds. rolnictwa.