EUROMLECZ 2016
-
W dniach 3-6 stycznia 2016, w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku odbyła się Konferencja Mleczarstwa Polskiego EUROMLECZ 2016 zatytułowana „Szanse i zagrożenia dla mleczarstwa w 2016 roku”.
Konferencję prowadził prof. Zygmunt Zander z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zaproszonych gości powitał Wiktor Kolbowicz, prezes Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku.
Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali wystąpień zaprezentowanych przez zaproszonych gości.
Prof. dr hab. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej mówił o „Szansach i zagrożeniach dla mleczarstwa w 2016 roku”.
„Możliwości wsparcia sektora spożywczego z perspektywy europejskiej, krajowej i regionalnej” zaprezentował Tomasz Urbanowicz, dyrektor Toruńskiego Parku Technologicznego.
Wiesław Wasilewski z firmy Big-Pol przedstawił „Praktyczne aspekty pozyskania dotacji unijnych dla dużego, średniego i małego mleczarstwa”.
Jean-Luis Buër, radca ds. rolnych Ambasady Francji w Polsce omówił „Pozytywne i negatywne aspekty działalności branży mleczarskiej we Francji”.
Nguyễn Đừc Thanh –radca handlowy i Hoang Van Hoan – Commercial Attache z Ambasady Wietnamu w Polsce zaprezentowali „Szanse i zagrożenia współpracy handlowej z Wietnamem”.
Drugiego dnia swoje propozycje zaprezentowały firmy – współorganizatorzy Konferencji.
„Audyty efektywności energetycznej procesów w mleczarni” przedstawił Janusz Sołtowski, prezes zarządu firmy Project Management Team Sp. z o.o.
„Nowoczesne projektowanie a innowacyjne przetwórstwo” zaprezentował Grzegorz Augustyniak, prezes zarządu Milk Hydrosan.
„Aqua Aurum – optymalizacja pracy i kosztów mycia” to temat wystąpienia Krzysztofa Czaczkowskiego z Grupy Roullier (Hypred Polska).
Na temat „Walki z osadami w urządzeniach energetycznych, zwiększania wydajności kotłów i skraplaczy amoniakalnych, szacowania strat i zysków” mówił Jan Marianowski, właściciel Przedsiębiorstwa MARCOR.
O „Zastosowaniu filtra workowego do oczyszczania powietrza wylotowego w suszarni mleka” opowiedział Waldemar Mazur z Riedel Filtertechnik GmbH.
„Metody usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych z wody w zakładzie mleczarskim” omówił Jarosław Ostrowski, prezes zarządu Unitex Sp. z o.o.
„Nowe technologie i koszty oczyszczania ścieków i utylizacji osadów w zakładach mleczarskich” zaprezentował Paweł Pietraszek z PP-EKO Sp. z o.o.
„Potencjał rozwojowy spółdzielni mleczarskich” zaprezentował Jan Dworniak, prezes zarządu Jan Dworniak Sp. z o.o. Centrum Badań Audytorskich, Analiz i Doradztwa Finansowego.
Osoby zainteresowane miały możliwość wysłuchania wykładów dotyczących zdrowia wygłoszonych przez pracowników Uzdrowiska: Justynę Siejkę, lekarza specjalistę neurologa, pt. „Ręce drżą, nogi skaczą, czyli niegroźne, ale denerwujące zaburzenia ruchowe”; Monikę Trybulską, kierownika salonu urody, pt. „Pokaz zabiegu kosmetycznego – profuzja”; lek. med. Izabelę Kowacką pt. „Terapia pijawkami – alternatywna metoda leczenia”; Michała Dylewskiego, specjalistę ds. diagnostyki układu ruchu, pt. „Czemu dyszenie nie jest już w cenie – czyli jak prawidłowo oddychać?”.
Podczas uroczystej kolacji atrakcją wieczoru był występ Jerzego Kryszaka i „Variete” – rewii taneczno- akrobatycznej.
Nowy przegląd mleczarski.pl mógł uczestniczyć w Konferencji dzięki uprzejmości Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy.