FrieslandCampina nie wypłaci producentom mleka żadnych dodatków
05.03.2021 -
Producenci mleka nie otrzymają od FrieslandCampina żadnej dodatkowej płatności od ceny mleka w tym roku. Powodem jest drastyczny spadek zysków spółdzielczej mleczarni.
FrieslandCampina – zysk operacyjny spółdzielni spadł o 38% w 2020 roku
W 2021 roku FrieslandCampina nie dokona żadnych dodatkowych płatności od ceny mleka . Ponadto nie będą emitowane żadne obligacje członkowskie. Spółdzielnia mleczarska straciła łącznie 138 milionów euro dochodu w porównaniu z rokiem poprzednim, a to po tym, jak cena mleka spadła już w zeszłym roku o 5,9% do 35,72 euro za 100 kilogramów mleka.
To ogromne rozczarowanie dla naszych członków – powiedział CEO Hein Schumacher, komentując przedstawione roczne wyniki giganta mleczarskiego.
Przyczyną rozczarowania jest pandemia koronawirusa. Bezpośrednie i pośrednie konsekwencje pandemii mocno wpłynęły na wynik operacyjny FrieslandCampina –dodał Schumacher.
Jak ogłosiła spółdzielnia, zysk operacyjny w 2020 roku spadł o 38% do 268 miliona euro. Pandemia koronawirusa nie była jedynym czynnikiem, która miał negatywny wpływ. Koszty restrukturyzacji w wysokości 106 milionów euro również obniżyły wynik. W ramach strategii korporacyjnej „Nasz cel, nasz plan” FrieslandCampina ogłosiła w zeszłym roku zamknięcie trzech lokalizacji. Do końca 2021 roku zostanie zlikwidowane około 1000 miejsc pracy w Belgii, Niemczech i Holandii.
Rada dyrektorów spodziewa się, że wyniki mleczarni pozostaną pod presją w pierwszej połowie 2021 roku. Jednak Schumacher jest przekonany, że przyspieszenie strategii, wraz z oszczędnościami strukturalnymi w okresie po pandemii, pozwoli zniwelować niepowodzenia i zwiększyć pozytywne efekty.
FrieslandCampina pomimo pandemii koronawirusa podtrzymała poziom sprzedaży
Tymczasem mleczarze spółdzielni będą musieli pogodzić się w tym roku z kolejną wpadką z rozliczeniem płatności mlecznych za maj. FrieslandCampina potrąci wówczas zaliczkę na poczet pierwotnie planowanej płatności zwrotu gotówki na 2020 rok, która została wstępnie wypłacona we wrześniu, z bieżącej płatności za mleko.
Niewielką pociechą w tym kontekście jest fakt, że istniejące obligacje członkowskie mają oprocentować 46 milionów euro, co oznacza spadek o zaledwie 2 miliony euro w porównaniu z rokiem poprzednim.
Schumacher zwrócił uwagę na ogromne wyzwania, jakie pandemia koronawirusa przyniosła FrieslandCampina od marca 2020 roku. Niemniej jednak wszystkie zakłady mleczarskie zawsze działały. Dział sprzedaży szybko przeniósł się z obszaru poza domem do handlu detalicznego i e-commerce. Ogólnie sprzedaż spadła tylko o 1,4 procenta do 11,1 miliarda euro. W handlu elektronicznym sprzedaż wzrosła o 50 procent na całym świecie.
(05.03.2021 za swiatrolnika.info)