Golden Cheese Poland 2015
9 października br. w restauracji Moonsfera w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Konsumenckiego Konkursu Sera Szefów Kuchni Golden Cheese Poland.
Siedmiu szefów kuchni, rekomendowanych przez Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, oceniało prawie 100 zgłoszonych serów. Ocena odbywała się w 10 kategoriach. Wszystkie sery były zakodowane, a sędziowie nie znali nazw handlowych ocenianych produktów ani ich producentów.
Każdy sędzia mógł przyznać maksymalnie 20 punków, czyli maksymalna ilość punktów, jaką mógł zdobyć konkretny ser, wynosiła 140 (w każdej kategorii oceniało siedmiu jurorów).
Najbliżej tego wyniku był zwycięzca kategorii „ser do smarowania” – 119 punktów, zaraz za nim uplasował się lider kategorii „twaróg świeży” – 118 punktów, za którym znalazł się zwycięzca kategorii „ser do pizzy” ze 117 punktami. Następny w peletonie był złoty medalista kategorii „ser na deskę” ze 116 punktami. Naprawdę, w tym konkursie niełatwo było zdobyć medal!!! Bardzo wymagające i znające się na rzeczy jury było bezlitosne dla wszelkich niedoskonałości.
Sędziowie oceniali walory smakowe, a także wrażenia ogólne. Produkty do oceny nie były w opakowaniach firmowych, a więc wygląd i treść opakowania nie były przedmiotem oceny.
Konkurs był zadedykowany polskim producentom sera, którzy komercyjnie oferują go na naszym rynku. Nie ma w nim przegranych, ponieważ upubliczniane są jedynie pierwsze trzy miejsca.
Przesłane produkty były tak różnorodne i interesujące, że po dokonanej ocenie Jurorzy dopytywali się o konkretne zakodowane produkty – chcieli dowiedzieć się więcej o produkcie i producencie.
Gala Konsumenckiego Konkursu Sera Szefów Kuchni GOLDEN CHEESE POLAND 2015 i wręczenie medali laureatom nastąpiło podczas IV Forum Technologii Serowarskich, które w tym roku odbyło się w dniach 28-30 października w Hotelu Atut w Licheniu.
A oto lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach:
Kategoria: SER DO PIZZY
1. MEDAL ZŁOTY – Kamiennogórski Ser Pleśniowy, Spółdzielnia Mleczarska KaMos z Kamiennej Góry.
Powstaje według niezmiennej tradycyjnej receptury od 1956 roku. Podczas produkcji Kamiennogórskiego Sera Pleśniowego stosowane są tylko naturalne składniki: ser pozbawiony jest konserwantów i polepszaczy, co przekłada się na jego wyśmienity smak i wysoką jakość. Wytwarzany jest z wysokiej jakości mleka krowiego, które pochodzi tylko i wyłącznie z terenów Sudetów: wałbrzysko-kamiennogórskich z gospodarstw wolnych od GMO, co potwierdza znak „Jakość Tradycja”. Jego tradycyjność i wysoka jakość udokumentowana jest także wpisem sera na Listę Produktów Tradycyjnych oraz znakiem Poznaj Dobrą Żywność.
Kategoria: SER TOPIONY
1. MEDAL ZŁOTY – Ser Topiony z Mleka Koziego, Agro Danmis.
Bardzo łagodny smak, czysta barwa oraz smarowna, miękka konsystencja, to cechy charakterystyczne Sera Topionego z Mleka Koziego. Na pewno zachwyci niejedno podniebienie. Ser jest pakowany w kubki o masie 100 g. Produkt kierowany do wszystkich grup konsumentów z wyłączeniem niemowląt.
2. MEDAL SREBRNY – Topiony Gouda plastry, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego.
Nowość w asortymencie MLEKOVITY. Delikatny smak Goudy zapewnia niezapomniane doznania nawet dla najbardziej wysublimowanych podniebień. Nadaje każdemu daniu wyjątkowych, niecodziennych walorów smakowych, jest idealny na każdą okazję: pyszne śniadanie, szybką przekąskę, jako składnik domowego obiadu czy dodatek do zapiekanek podczas wieczornej kolacji. Praktyczne opakowanie z możliwością łatwego otwierania sprawdzi się podczas wycieczki czy pikniku, a osobne pakowanie każdego plasterka jest gwarancją długotrwałej świeżości. Opakowanie 130 g zawiera 8 plasterków.
3. MEDAL BRĄZOWY – Sos serowy pikantny, Lactima.
Aromatyczny sos doda charakteru przekąskom takim jak meksykańskie nachos, japońska tempura, włoskie grissini, a także klasycznym chipsom i paluszkom. Podkreśli smak sezonowych potraw z grilla, począwszy od kiełbasek, żeberek, karkówki oraz ryb, a na szaszłykach i zapiekanych warzywach skończywszy.
Kategoria: SER DO SMAROWANIA
1. MEDAL ZŁOTY – Serek kozi Chavroux, Mleczarnia Turek.
Chavroux to naturalny, śmietankowy serek stworzony wyłącznie na bazie zdrowego, koziego mleka. Bogactwo witamin i naturalnych składników sprawia, że jest on świetną propozycją dla wszystkich osób dbających o zdrowie i dobre samopoczucie. Delikatny smak i kremowa konsystencja czynią z niego doskonałą alternatywę dla produktów z mleka krowiego. Chavroux świetnie sprawdzi się na kanapce... i nie tylko!
2. MEDAL SREBRNY – Serek kremowo-śmietankowy Ostrowia Śmietankowa, Milkiland w Ostrowi Mazowieckiej.
Serek kremowo-śmietankowy produkowany z pasteryzowanej śmietanki, poprzez odpowiednią obróbkę skrzepu uzyskanego po dodaniu czystych kultur bakterii fermentacji mlekowej i podpuszczki.
3. MEDAL BRĄZOWY – Twarożek kanapkowo-sernikowy Mój Ulubiony, Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu.
Naturalny twaróg, o śmietankowym, wyśmienitym smaku i gęstej, jednolitej konsystencji. Bez konserwantów, substancji zagęszczających i stabilizatorów. Technologia produkcji gwarantuje zachowanie najcenniejszych składników mleka, tj. białko, wapń i witaminy z grupy B. Doskonały do kanapek, może stanowić również podstawę dla past kanapkowych, dipów, deserów i ciast. Przeznaczony do wypieków serników, nie wymaga dodatku tłuszczu.
Kategoria: SER DO SAŁATKI
1. MEDAL ZŁOTY – Ser Piwny, Spółdzielnia Mleczarska Sudowia w Suwałkach.
Jest wyrobem bogatym w białko i tłuszcz, o aromatycznym, pikantnym smaku i zapachu, o zwartym, białokremowym, dość kruchym miąższu, o ziarnistej strukturze, bez oczek lub z ledwie dostrzegalnymi oczkami. Po starciu jest świetny jako przyprawa do wszelkiego rodzaju makaronów, flaków, zup, sałatek, zapiekanek i sosów, do jaj zapiekanych i nadziewanych, omletów, grzanek, czy sufletów.
2. MEDAL SREBRNY – Ser śmietankowy w Posypce Gyros, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jarocinie.
Ma kremową barwę, z widoczną obwódką przypraw oraz jednolitą i zwartą strukturę. Dodatkowym elementem zachęcającym do jego zakupu są znakomicie dobrane dodatki smakowe w postaci przypraw (pieprz czarny, pasternak, cebula, kolendra, czosnek, papryka czerwona, rozmaryn.) Zaletą wyrobu jest brak jakichkolwiek polepszaczy. Gotowy ser pakowany jest w kostki o wadze ok. 200 gram, pakowany próżniowo. Jako wyrób gotowy może mieć zastosowanie do kanapek i różnorodnych sałatek.
3. MEDAL BRĄZOWY – Mozzarella Mini, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach.
Ser niedojrzewający parzony, formowany w kulki o masie ok 4 g, pakowany w lekko słonej zalewie w wygodnym kubeczku. Znakomity do sałatek, zapiekanek, pizzy.
Kategoria: SER NA DESER
1. MEDAL ZŁOTY – Serek Homogenizowany o Smaku Waniliowym MU!, Spółdzielnia Mleczarska Wart-Milk w Sieradzu.
MU! to serek o cudownej, aksamitnej konsystencji. Jego wyrafinowany smak wanilii daje szerokie możliwości zastosowania. Polecany szczególnie jako samodzielny posiłek, odżywczy deser. Uzyskiwany metodą ultrafiltracji, dzięki której zachowuje wszystkie białka mleka w tym łatwo przyswajalne białka serwatkowe. Idealny duet tworzy z naleśnikami, które otula swoją wyjątkową, gęstą konsystencją. Serek MU! jako składnik serników na zimno zaspokoi najbardziej wyrafinowane podniebienie. Szeroki wachlarz możliwości wykorzystania czyni z niego niezastąpioną przekąskę.
2. MEDAL SREBRNY – Serek o Smaku Waniliowym Gucio, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej.
Serek Gucio – Słodki owocowy serek dla mniejszych i większych łakomczuchów. Smak wanilii w połączeniu z delikatną masą twarożkową będzie doskonałym deserem lub samodzielnym posiłkiem.
3. MEDAL BRĄZOWY – Serek o Smaku Waniliowym Bieluch, Spółdzielnia Mleczarska Bieluch z Chełma.
Kto powiedział, że wszystkie deserowe przekąski są niezdrowe? Serek Bieluch o smaku waniliowym to najwyższej jakości nabiał z nutką wanilii – doskonale smakuje jako samodzielna przekąska oraz jako składnik deserów. Serek Bieluch waniliowy to dowód na to, że słodkie przekąski mogą być także źródłem wartościowych składników odżywczych. Powstaje on w nowoczesnym procesie membranowym zwanym ultrafiltracją, dzięki któremu ocalone zostają wszystkie białka mleka, w tym najcenniejsze, serwatkowe.
Kategoria: SER DO WYPIEKÓW
1. MEDAL ZŁOTY – Twaróg Półtłusty Mielony, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krośniewicach.
Twaróg półtłusty wyprodukowany z mleka pasteryzowanego przez odpowiednią obróbkę skrzepu uzyskanego przez dodatek zakwasu czystych kultur mleczarskich. Produkt przeznaczony dla wszystkich konsumentów, za wyjątkiem osób z przeciwwskazaniami medycznymi.
2. MEDAL SREBRNY – Twaróg Sernikowy MU!, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Wart-Milk w Sieradzu.
Serniczek rozpływający się w ustach, puszysty, delikatny, a jednocześnie light? Z twarogiem MU! takie połączenie jest możliwe, a wręcz pożądane. Twaróg sernikowy MU! zawiera tylko 4% tłuszczu, jeśli dbasz o linię nie musisz rezygnować z przyjemności kosztowania ciasta. Wystarczy że Twój serniczek będzie z sera MU!
3. MEDAL BRĄZOWY – Ser Twarogowy Tłusty 3 x Mielony, Mlektar SA Grupa Lacpol.
Jedną z najważniejszych cech twarogu 3 x mielonego jest jego wszechstronność, a jeśli chodzi o zastosowanie kulinarne – jest jednym z najbardziej uniwersalnych produktów. Można go zastosować jako dodatek do niemal każdego posiłku, przyprawiając go na słodko, słono lub pikantnie. Ser 3 x mielony może być spożywany bezpośrednio, a także w postaci past z dodatkiem owoców, warzyw lub ryb, można go zastosować jako nadzienie do pierogów, naleśników, klusek, bądź też jako składnik ciast i innych wyrobów cukierniczych.
Kategoria: SER WĘDZONY
1. MEDAL ZŁOTY – Ser Jurajski Wędzony, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skale.
Serek Jurajski naturalny, aromatyzowany dymem wędzarniczym, jest gotowym przetworem mleczarskim wyprodukowanym z mleka pasteryzowanego z dodatkiem śmietanki homogenizowanej, zakwaszany zakwasem czystych kultur bakterii fermentacji mlekowej oraz podpuszczką i dodatkiem soli. Produkt terminowany.
2. MEDAL SREBRNY – Ser Kozidymek, Gospodarstwo Kaszubska Koza.
Bardzo łagodny serek, powstający z surowego mleka koziego. Wędzony w zimnym dymie olchowym, z dodatkiem szyszek i specjalnej kompozycji ziół. Na jego unikalny smak wpływ mają sposób powstawania gęstwy i zakres temperatur w czasie jego powstawania. Doskonale sprawdza się jako składnik sałatek, a podawany na ciepło z dodatkiem żurawiny zachwyci najbardziej wybrednego smakosza. Ser posiada rekomendację SLOW FOOD Polska.
3. MEDAL BRĄZOWY – Ser Królewski Wędzony, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu.
Szlachetny, subtelny smak, z lekką nutą ziół łąkowych, stare receptury regionalnych mistrzów sera i mleko od krów pasących się na łąkach jednego z najczystszych zakątków Europy: północnego Mazowsza a także dokładna kontrola jakości dzięki supernowoczesnej linii produkcyjnej, nadzorowanej przez tradycyjnych serowarów. Oto Ser Królewski Wędzony. Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza tradycyjnemu wędzeniu w naturalnym dymie drzew liściastych.
Kategoria: SER NA KANAPKĘ
1. MEDAL ZŁOTY – Twaróg Kozi Kanapkowy, Agro Danmis.
Poznamy go dzięki białej barwie oraz lekko mazistej konsystencji. Wyróżnia się aromatycznym zapachem i lekko kwaśnym smakiem charakterystycznym dla sera koziego. Pakowany jest w jednostkowe opakowania, przykryty folią aluminiową. Kierowany jest do wszystkich grup konsumentów, z wyłączeniem niemowląt.
2. MEDAL SREBRNY – Twaróg Wiejski ze Strzałkowa, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie.
Produkt otrzymany z mleka wysoko pasteryzowanego, które poddane procesowi fermentacji z użyciem bakteryjnych kultur starterowych przekształca się w skrzep twarogowy, z którego poprzez odpowiednią obróbkę otrzymujemy ser twarogowy niedojrzewający. Wyrób o barwie jednolitej, białej do lekko kremowej, o konsystencji jednolitej, zwartej, smaku i zapachu czystym, lekko kwaśnym.
3. MEDAL SREBRNY – Ser Pleśniowy Lazur Srebrzysty, Spółdzielnia Mleczarska Lazur w Nowych Skalmierzycach.
Ser Lazur Srebrzysty plastry to połączenie tradycyjnego smaku sera pleśniowego i nowoczesnej formy idealnej grubości plastrów, pozwalających szybko i wygodnie wzbogacić wykwintne kompozycje, przygotować wyśmienite kanapki, zarówno na ciepło, jak i na zimno, a także zapiekanki. Lekka kompozycja smakowa z długo utrzymującą się nutą orzechów i szlachetnej pleśni charakterystyczna dla plastrów Lazur Srebrzysty zamknięta została w innowacyjnym opakowaniu przystosowanym zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych.
4. MEDAL BRĄZOWY – Ser Włoszczowski typu Szwajcarskiego, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej.
Polecany dla smakoszy serów z dziurami. Ceniony za aromatyczny orzechowy smak, elastyczny miąższ oraz duże regularne oczka wielkości wiśni. Doskonały do sałatek, przekąsek oraz kanapek.
Kategoria: TWARÓG ŚWIEŻY
1. MEDAL ZŁOTY – Ser Twarogowy Tłusty Klinka MU!, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Wart-Milk w Sieradzu.
Perła wśród twarogów MU! Przede wszystkim ze względu na tradycyjną metodę wytwarzania, która dziś należy już do rzadkości. W OSM WART-MILK Klinka wykonywana jest ręcznie, twaróg wkładany jest w specjalnie do tego celu przygotowane chusty twarożkarskie, odciskany, a następnie układany na tackach i ręcznie zawijany. Dzięki takiemu procesowi powstawania twaróg uzyskuje absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny smak, którego nie da się porównać z żadnym innym.
2. MEDAL SREBRNY – Ser Twarogowy Półtłusty, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy.
Powstaje z pasteryzowanego mleka, metodą kwasową tradycyjnie na zakwasie. Ma barwę białą do lekko kremowej, jednolitą w całej masie. Strukturę ma jednolitą, zwartą. Konsystencja lekko luźna, dopuszcza się lekko ziarnistą. Twaróg ten nadaje się do bezpośredniego spożycia lub do dalszego przetworzenia. W ostatnich latach był wielokrotnie nagradzany i doceniany przez konsumentów.
3. MEDAL BRĄZOWY – Ser twarogowy Półtłusty Krajanka, Gminna Mleczarnia w Pierzchnicy.
Produkt posiada certyfikat „Jakość Tradycja” oraz jest laureatem wielu nagród. Twaróg wytwarzany jest metodą tradycyjną w wannach serowarskich; obrabiany ręcznie przez serowara oraz prasowany na ręcznych prasach. Swój niepowtarzalny smak, oprócz tradycyjnej metody wytwarzania, zawdzięcza również surowcowi. Mleczarnia współpracuje z niewielkimi gospodarstwami, gdzie zwierzęta są żywione w sposób tradycyjny, dzięki czemu mleko zachowuje pełen bukiet smakowo-zapachowy ziół, kwiatów i traw, które znajdują się na łąkach.
Kategoria: SER NA DESKĘ SERÓW
1. MEDAL ZŁOTY – Bursztyn, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek w Radzyniu Podlaskim.
Najlepszy ser długo dojrzewający w Polsce. Smakiem i jakością dorównuje najbardziej znanym europejskim serom, pochodzącym ze Szwajcarii, Holandii, Włoch czy Francji. Bursztyn to prawdziwy Skarb Serowara, produkt należący do gatunków serów długo dojrzewających, które stanowią prawdziwą serową arystokrację. Wytwarzany jest tradycyjnymi metodami, swój smak zawdzięcza mleku najlepszej jakości, pochodzącemu z wyselekcjonowanych gospodarstw, nowoczesnej technologii, doświadczeniu i recepturze wypracowanej przez serowarów z Radzynia Podlaskiego. Podobnie jak kamień, od którego zaczerpnął swoja nazwę, jego doskonałość ukształtowały czas i natura. Unikalny smak i aromat zawdzięcza długiemu okresowi dojrzewania w pieczołowicie dobranych warunkach. Przez 6 miesięcy każdy krąg jest stale pielęgnowany oraz ręcznie masowany z użyciem odpowiednio dobranej pasty, która nadaje jego skórce czarny kolor. Jego miąższ charakteryzuje się zwartą i lekko kruchą strukturą z wyczuwalnymi kryształkami, których przybywa wraz z upływem czasu dojrzewania. Smakowi towarzyszy lekko pikantna nuta.
2. MEDAL ZŁOTY – Ser Owczy Dojrzewający, Roman Kluska.
Ser produkowany w oparciu o mleko pozyskiwane wyłącznie z własnego stada, karmionego samodzielnie uprawianymi paszami. Pozwala to na pewność i gwarancję najwyższej jakości całego procesu powstawania pasz, mleka i sera. Ser bez GMO, antybiotyków i hormonów: z mleka dojonego wyłącznie od zdrowych owiec. Ser wytworzony bez pasteryzacji i standaryzacji – co powoduje ogromną różnorodność i głębokość smaków związaną z naturalną zmiennością cech mleka w okresie laktacji, jak również wynikającą z różnego okresu dojrzewania sera (od 1.5 miesiąca do 2 lat). Dominujący smak z szeroko odczuwalnej ich gamy określony jest na etykiecie.
3. MEDAL SREBRNY – Ser Carski z Hajnówki, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce.
Nazwa sera sięga do historii regionu, związanej z tradycją monarszych polowań cara Aleksandra III i Mikołaja II w Białowieży, zapoczątkowanej polowaniem w 1860 roku i późniejszą budową pałacu carskiego. Niezwykle istotnym elementem produkcji tego sera jest sposób jego pielęgnacji w procesie dojrzewania. Powierzchnię skórki każdego bloku sera pokrywa się kilkakrotnie i ręcznie polioctanem winylu. Powłoka ta chroni skórkę przed pleśnieniem i nadmiernym wysychaniem. Pod tak zabezpieczoną powierzchnią sera wszystkie procesy chemiczno-mikrobiologiczne zachodzące w jego miąższu przebiegają w sposób harmonijny i w efekcie uzyskiwany jest bardzo pożądany, charakterystyczny smak. Ser Carski dojrzewa minimum trzy miesiące.
4. MEDAL BRĄZOWY – Czarna Perła, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej.
Ser długo dojrzewający, premium. Czas dojrzewania to minimum sześć miesięcy. Wyrazisty smak dojrzałego sera, wyśmienity do sałatek, dań obiadowych oraz przekąsek. Doskonały dodatek do czerwonego wina. Polecany sposób konfekcjonowania: porcje, koreczki oraz tarty lub strugany.
Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.