Ile razy może żyć jedna butelka
Gdyby butelki zwrotne zastąpić tylko tymi bezzwrotnymi każdego roku w Polsce recyklingowi należałoby poddać dodatkowy 1 milion ton szkła. W ten sposób podwojona zostałaby ilość szkła jaka obecnie trafia do przetworzenia. Dlatego tak bardzo istotne jest wykorzystywanie butelek zwrotnych, które są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, a mądre nimi gospodarowanie może mieć realny wpływ na środowisko naturalne.
Dwudziestokrotne wykorzystanie jednej butelki to realne korzyści dla środowiska
Szklana butelka zwrotna jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska opakowań. Dlaczego? Wykorzystywana w racjonalny sposób może mieć realny wpływ na jakość środowiska naturalnego. Rocznie z powodu strat generowanych przez nas samych wiele butelek, które powinny trafić ponownie do wykorzystania trafia do recyklingu lub co gorsza zostaje wyrzucone do śmieci. Zwyczajnie nigdy nie wraca do producenta, aby móc być ponownie wykorzystana. Szacuje się, że szklana butelka zwrotna może być wykorzystana nawet 20 razy.
Oczywiście istnieją sytuacje, w których butelka nie może być ponownie wykorzystania. Są to jej wyraźne uszkodzenia, pęknięcia, zarysowania. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest to, żeby trafiła do zielonego kosza na szkło, a stamtąd do sortowni i dalej do huty szkła.
Butelki można zawracać do ponownego obiegu w różny sposób, najbardziej korzystny z nich to wymiana podczas kupowania ponownie tego samego produktu. Butelki zwrotne możemy też oddać za zwrotem kaucji w sklepach, choć niekiedy możemy zostać poproszeni o dowód zakupu. Są też sklepy, które za puste butelki dają bony zakupowe.
– Szklana butelka zwrotna jest przyjazna dla środowiska, jeśli będzie wykorzystana wiele razy. Im więcej – tym lepiej, do czasu aż nie stwierdzimy, że należy ją skierować do recyklingu. Jak wynika z naszych obliczeń butelka zwrotna użyta 20 razy zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o ponad 6 razy w porównaniu ze szklaną butelką bezzwrotną. Przy 5-cio krotnym użyciu jest to ponad 3 razy. W Kompanii Piwowarskiej, która używa trzech rodzajów butelek, do których nalewane jest ponad 30 rodzajów piwa, dla wszystkich typów butelek średnia liczba rotacji wynosi około 9 razy, a butelka zwrotna “żyje” przeciętnie 2 lata zanim trafi do recyklingu – mówi Grzegorz Adamski, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.
Butelka zwrotna w obiegu zamkniętym to najlepsze rozwiązanie
Idealna gospodarka o obiegu zamkniętym ma na celu takie działanie, żeby jak najdłużej korzystać z produktów materiałów i surowców oraz minimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Szkło jest materiałem, który można wykorzystywać praktycznie bez końca i przetapiać je na nowe opakowania, Zanim to jednak nastąpi powinniśmy korzystać z nich tak długo jak to możliwe – w przypadku szklanej butelki zwrotnej nawet 20 razy.
W jaki sposób wprowadzać idee w życie?
- Robienie przemyślanych zakupów
- Wybór produktów wielokrotnego użytku
- Naprawianie
- Wybór produktów w najbardziej ekologicznych opakowaniach np. w szkle
- Wypożyczanie – nie musisz kupować sprzętów, których wiesz, że użyjesz tylko kilka razy
- Oddawanie butelek zwrotnych do ponownego wykorzystania, to realna korzyść nie tylko dla twojego portfela, ale również dla środowiska
(Informacja prasowa Kompanii Piwowarskiej)