Jak Bielsko-Biała walczy z marnowaniem jedzenia?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń, rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności, oznacza to, że w każdej sekundzie aż 153 kg jedzenia lądują w koszu! Jednak jest też dobra wiadomość, istnieją inicjatywy, które pomagają ograniczyć marnowanie każdego dnia. Jedną z nich jest rewolucyjna aplikacja Too Good To Go, która właśnie dotarła do Bielska-Białej i okolic. Wśród miejsc, które już dołączyły do walki z marnowaniem z Too Good To Go, znalazły się: Bistro Stela, Kawiarnia 2 piętro, Badylek Warzywa-Owoce, Eko Bio Organic Centrum Peron, MONO Pâtisserie & Bistro, Środek, Ecotrail, Schronisko Górskie, Piekarnia Gruźińska, Cukiernia Mrowiec, Gastro Habitat, Masala Bistro, Śniadanioteka, Przystanek Gruzja, Cremino Bakery, Multicoolty, Agro-Bazar, Bałkańskie Smaki, Jarmużno, SzumiLas, Skalny Młyn, Pizzeria Pigallo, Market Zdrowia, a także sieci Carrefour, bp, Costa, Pizza Hut i Olimp.

Marnowanie jedzenia jest bardzo złożonym problemem i wymaga wielotorowych działań. Choć idea walki z marnowaniem jedzenia nie jest bielszczanom obca, w mieście od lat działają społeczne lodówki, Bank Chleba i „Zupa za Ratuszem”, mieszkańcy zyskali kolejne narzędzie pomagające ograniczyć skalę marnotrawstwa w Bielsku-Białej i okolicach. Ciesząca się popularnością w 15 krajach aplikacja, to narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Too Good To Go pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wspiera branżę gastronomiczną, która znalazła się w ciężkiej sytuacji.

Jak to działa?

Wystarczy ściągnąć aplikację, która na podstawie geolokalizacji wskaże, które miejsca w okolicy mają do uratowania paczkę-niespodziankę, zarezerwować i odebrać we wskazanym oknie czasowym. Do tej pory do akcji przyłączyło się ponad 2200 miejsc w całym kraju, które nie marnują jedzenia z Too Good To Go. Każda przechwycona paczka to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e, czyli wszystkich gazów wyemitowanych w drodze od pola do stołu. Polscy użytkownicy aplikacji uratowali już ponad 700 tysięcy posiłków, nie marnując tym samym 1,750.000 kg CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot, okrążając Ziemię 344 razy.

– Nie tylko Bielsko-Biała, ale także Wisła, Mikołów, Tychy, Skoczów i Ustroń odpowiedziały na nasz apel do połączenia sił w walce z marnowaniem w regionie. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony lokalnych biznesów spożywczych, nastraja nas bardzo pozytywnie. Każdego dnia do aplikacji dołączają nowe miejsca nie tylko w samym, a paczki pojawiające się w aplikacji znikają w mgnieniu oka. Aplikacja dostępna jest dla każdego użytkownika smartfona i każdego biznesu spożywczego, który zmaga się z nadwyżkami. Od wielkiej sieci po ulubiony lokalny warzywniak. – podkreśla Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

W aplikacji dostępny jest również charytatywny voucher wspierający działanie lokalnych Banków Żywności.

(Informacja prasowa Too Good To Go)


Współpraca