Kaufland testuje zwrot butelek PET. W tle potężne wyzwania finansowe i logistyczne

11.12.2023 -

Od niedawna w ramach testu Kaufland przyjmuje butelki PET po napojach do 3 l, które klienci mogą zwracać w pięciu sklepach sieci.

1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie ustawa o systemie kaucyjnym.
Zgodnie z przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania.

  • Pozostałe placówki handlowe o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.
  • Aby się do niego dobrze przygotować, wiele sklepów już teraz testuje różne rozwiązania dotyczące zwrotu butelek. Jedną z takich sieci jest Kaufland Polska.

Pięć sklepów Kaufland przyjmuje butelki PET

Klienci sieci Kaufland od wielu lat mogą oddawać butelki szklane oraz skrzynki, za które pobrano kaucję, udając się do punktu informacji klienta lub bezobsługowo za pomocą specjalnych automatów, które są sukcesywnie instalowane w nowych i modernizowanych obiektach.

W zamian za zwrócone opakowania klienci otrzymują bon o wartości odpowiadającej kwocie kaucji – w większości przypadków kwota ta wynosi 50 groszy za jedną butelkę (wyższą kaucją – do 1,35 zł – objęte są butelki niektórych marek wód mineralnych) oraz 8 zł za skrzynkę. Bon może zostać zrealizowany podczas zakupów w naszych sklepach.

- Od niedawna w ramach testu przyjmujemy również butelki PET po napojach do 3 l, które klienci mogą zwracać w pięciu sklepach Kaufland: w Lublinie (ul. Orkana 4), Ostrołęce (ul. Fieldorfa „Nila” 28), Kielcach (ul. Massalskiego 3), Turku (ul. Kolska Szosa 9) oraz Sandomierzu (ul. Chwałki 46). Za każdą oddaną butelkę PET klient otrzymuje 5 gr w formie bonu, który może wykorzystać na zakupy. Stanowi to dodatkowy benefit dla klienta, gdyż obecnie butelki PET nie są objęte kaucją - informuje sieć handlowa.

Wyzwanie dla sieci handlowych

- Obecny kształt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi stanowi duże wyzwanie dla sieci handlowych. Przygotowanie logistyki systemu kaucyjnego to długotrwały, złożony i kosztowny proces. Zostało bardzo mało czasu do jego uruchomienia, co oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli poszerzać swoje kompetencje w tym zakresie i zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe w ekspresowym tempie - podaje Kaufland.

Zdaniem sieci zbiórka manualna opakowań, choć jest dopuszczona prawnie, nie jest atrakcyjna z punktu widzenia klientów i samych zbierających, a firmom handlowym nie pozostawiono wiele czasu na wyposażenie placówek w automaty przyjmujące opakowania.

Dużym wyzwaniem dla Kauflandu jest również potrzeba zwiększenia powierzchni magazynowych związanych ze zbiórką, magazynowaniem i składowaniem kaucjonowanych opakowań. Dodatkowo zakup sprzętu do prasowania odpadów, jak i obsługa tego procesu będą stanowiły kolejny koszt.

Kaufland proponuje rezygnację z opodatkowania kaucji

- Jako sieć handlowa, która dostosowuje się do przepisów prawa, dokładamy starań, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom. Biorąc jednak pod uwagę kompleksowość systemu kaucyjnego, związane z tym nakłady finansowe i personalne uważamy, że wejście w życie ustawy powinno zostać przesunięte o rok lub w pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego placówki handlowe objęte obowiązkiem zbiórki opakowań nie powinny przynajmniej ponosić kar finansowych za opóźnienia w jego wdrożeniu, na które nie mają wpływu - informuje Kaufland.

- Postulujemy również odejście od obowiązku zbierania opakowań po produktach mlecznych ze względu na zagrożenie dla jakości surowca oraz utrzymania higieny i czystości naszych placówek, a także rezygnację z opodatkowania kaucji, które prowadzi do dodatkowych obciążeń oraz czyni system kaucyjny jeszcze bardziej skomplikowanym - tłumaczy sieć handlowa.

(11.12.2023 za portalspozywczy.pl)

 


Współpraca