KE zmieni "termin przydatności" na etykietach żywności. Będzie nowe oznaczenie

13.03.2023 -

Aby walczyć z marnowaniem żywności, Komisja Europejska proponuje zmiany w informowaniu konsumentów o terminie przydatności do spożycia produktów. Wystąpiono z propozycją dodania do sformułowania na etykiecie "najlepiej spożyć przed" również nowej formuły, np. "często po upływie".

Do klasycznego sformułowania "najlepiej spożyć przed" zostanie dodana nowa formuła "często po upływie" (lub alternatywnie "najlepsza jakość przed końcem…” albo "często dobre dłużej").

  • Według ustawodawców, nowy dodatek jest konieczny, aby ograniczyć marnowanie żywności, ponieważ pozwala "lepiej zrozumieć datę przydatności do spożycia".
  • Nawet połowa konsumentów w UE nie widzi różnic pomiędzy "terminem przydatności do spożycia" a "datą minimalnej trwałości". To sprzyja marnowaniu żywności!
  • KE rozmawia o celu, jakim jest ograniczenia marnowania żywności przez państwa członkowskie o 50% do 2030 r.

Najlepiej spożyć przed" z formułą "często po upływie"

KE wystąpiła z propozycją dodania do klasycznego sformułowania "najlepiej spożyć przed" również nowej formuły "często po upływie" (lub alternatywnie "najlepsza jakość przed końcem…” albo "często dobre dłużej"). Zmiana zawarta jest w projekcie aktu delegowanego, nad którym pracuje Bruksela.

Według ustawodawców, nowy dodatek jest konieczny, aby ograniczyć marnowanie żywności, ponieważ pozwala "lepiej zrozumieć datę przydatności do spożycia", wpływając na "proces podejmowania decyzji przez konsumentów odnośnie możliwości spożycia lub wyrzucenia żywności".

Jak rozumieć datę przydatności do spożycia?

Zdaniem autorów ustawy, większość konsumentów nie w pełni rozumie rozróżnienie między etykietami "należy spożyć do" (termin przydatności do spożycia) jako wskaźnikiem bezpieczeństwa a "najlepiej spożyć przed" (data minimalnej trwałości) jako wskaźnikiem jakości.

Żywność po upływie terminu przydatności do spożycia uznaje się za niebezpieczną. Data minimalnej trwałości oznacza datę, do której dany środek spożywczy zachowuje swoje szczególne właściwości pod warunkiem jego właściwego przechowywania.

Stąd decyzja o wyborze bardziej bezpośredniej formuły, np. "często po upływie" / "często dobre dłużej".

Data minimalnej trwałości a termin przydatności do spożycia

Z różnych badań wynika, że nawet połowa konsumentów w UE nie widzi różnic pomiędzy tymi terminami. W konsekwencji żywność, która nadal nadaje się do spożycia po upływie daty minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed), może zostać przedwcześnie wyrzucona. Szacuje się, że nawet 10 proc. z 88 milionów ton odpadów żywnościowych wytwarzanych corocznie w UE ma związek z oznaczeniem dat i niewłaściwym ich rozumieniem przez konsumentów.

Zgodnie z tezą popieraną przez wykonawcę UE, dodatek jest konieczny, aby ograniczyć marnowanie żywności, które osiąga zawrotną liczbę: 57 mln ton odpadów żywnościowych (127 kilogramów na mieszkańca) jest produkowanych w UE co roku kosztem około 130 miliardów euro.

KE: cele dotyczące ograniczenia marnowania żywności

Jednak nowe ostrzeżenie to dopiero pierwszy krok w planach Brukseli dotyczących walki z marnowaniem żywności. Według orientacyjnego kalendarza zespołu Ursuli von der Leyen, latem przyszłego roku UE rozpocznie dyskusję nad ukierunkowaną nowelizacją dyrektywy w sprawie odpadów. KE już od miesięcy rozmawia o celu jakim jest ograniczenia marnowania żywności przez państwa członkowskie o 50% do 2030 r.

(13.03.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca