Kilka kilogramów prozdrowotnych białek z miliona litrów mleka. Polmlek o nowych technologiach na EEC 2024

– Wdrażamy następny projekt, który polega na wyodrębnieniu z miliona litrów mleka kilka kilogramów białek laktoferyny, która ma właściwości prozdrowotne. Dalsze frakcjonowania mleka i tworzenie produktów specjalistycznych zarówno dla branży spożywczej, jak i medycznej, to ogromny potencjał – podkreślił podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Adam Grabowski, prezes zarządu PHZ SM Lacpol Grupa Polmlek.

Grupa Polmlek stawia na przejęcia i nowe inwestycje
Grupa Polmlek ma za sobą bardzo ciekawe przejęcie na rynku afrykańskim, a konkretnie w Maroku. Jak zaznaczył podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Adam Grabowski, w kontekście branży, w jakiej działa firma, kierunek nie wydaje się oczywisty. Jednak Grupa Polmlek, dodał, wywodzi się z przejęć i inwestycji.

- Na te dwa elementy stawiamy. Przejęcia od kapitału zagranicznego nie są dla nas żadną nowością. Prawie połowa przejęć w Polsce podmiotów zagranicznych, światowych potentatów, które z jakiś powodów były do sprzedaży, są w naszym portfolio – mówił.
Jak zwrócił uwagę, inwestycja w Maroko wiązała się oczywiście z pewnego rodzaju ryzykiem, m.in. z uwagi na barierę kulturową czy religijną. Jednak po pierwszych dwóch wizytach spółka nie miała już takich wątpliwości. Czynnikiem, który sprzyjał podjęciu decyzji, był również potencjał do zwiększenia produkcji. Jednak, jak zwrócił uwagę podczas EEC 2024 prezes zarządu PHZ SM Lacpol Grupa Polmlek, Maroko nie tylko bazuje na swoim surowcu, ale importowane są tam też półprodukty z Polski.
 

Na ile wcielenie Lacpolu do grupy Polmlek zmieniło pozycję grupy?
Adam Grabowski podkreślił, że w zeszłym roku spółka uzyskała status lidera mleczarskiego. Lidera prywatnego, ale jednocześnie największej mleczarni w Polsce, w pełni z polskim kapitałem.

– Reszta praktycznie to spółdzielnie mleczarskie, które charakteryzują się jednak inną specyfiką, innymi potrzebami czy korzyściami, które chcą wygenerować dla swoich właścicieli. To jest bardzo ważne, ponieważ praktycznie tylko nam udało się przejąć Lacpol z racji, że jako jedyni na polskim rynku mleczarskim płacimy za udziały. Po przejęciu zakładu w Końskich, rolnicy dostali 150 procent wartości swoich udziałów. Żaden rolnik od nas nie odszedł, do dzisiaj z nami współpracują – mówił.
Jak dodał Grabowski, w tej chwili firma planuje inwestycje w nowe technologie.
– W każdym zakładzie stawiamy nie tylko na proste, banalne produkty typu ser twaróg, ale jak najbardziej specjalistyczne. Jako pierwsi w Polsce postawiliśmy największą linię do produkcji białek serwatkowych, czyli białek mlecznych, które kiedyś były odpadem. Wdrażamy następny projekt, który polega na wyodrębnieniu z miliona litrów mleka kilka kilogramów białek laktoferyny, która ma właściwości prozdrowotne – powiedział podczas EEC 2024 prezes zarządu PHZ SM Lacpol Grupa Polmlek.

Współpraca